5 سنگ ساختمان سازی: بخش اول

17 خرداد 1400 32 0 بلاگ

سنگ ساختمان‌سازی انواع مختلفی دارد. در این مقاله با پنج نوع سنگ ساختمان سازی از جمله بازالت، سنگ آهک، ماسه سنگ ، تخته سنگ و گرانیت آشنا می‌شوید.

هر نوع سنگی بر اساس ویژگی‌های خود در ساختمان‌سازی کاربرد دارد. برای مثال، نوع معینی از سنگ‌های بازالت و گرانیت دارای ویژگی‌های برتری از جمله مقاومت و دوارم بالا هستند و بدلیل این دو نوع ویژگی در کارهای اصلی ساختمان‌سازی کاربرد دارند.

1.سنگ بازالت

این سنگ اکثراً در ساختمان سازی کاربرد دارند و به عنوان سنگدانه در تولید بتن، ساخت اسکله، پل، دیواره رودخانه و سدها استفاده می‌شود. ساختار سنگ بازالت متوسط تا ریز دانه و جمع و جور است. مقاومت فشاری این نوع سنگ از 200MPa تا 350Mpa است و وزن آن بین 18KN / m3 و 29KN / m3 است.بازالت در برابر آب و هوا و رطوبت مقاوم است. رنگ این نوع سنگ از خاکستری پررنگ تا مشکی متفاوت است.

2. سنگ گرانیت

از جمله کاربردهای سنگ گرانیت در ساختمان‌سازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • ساخت ستون‌های سنگی
  • ساخت بتن
  • به عنوان ماسه در ریل راه آهن
  • به عنوان روکش ضد رطوبت در دیوارها
سنگ گرانیت

سنگ گرانیت به طور قابل توجهی سخت و بادوام است و مقاومت فشاری آن از 100MPa تا 250MPa است. همچنین دارای مقدار جذب کم ، کمترین تخلخل ، مقاومت خوب در برابر سرما و هوازدگی است اما مقاومت کمی در برابر آتش دارد. از گرانیت صیقلی می توان به عنوان روکش روی میز ، روکش ستون ها و دیوارها استفاده کرد.

3.ماسه سنگ

از ماسه سنگ ها در ترکیب با سیمان سیلیس در ساخت سازه های سنگین استفاده می شود. این نوع سنگ همچنین در کارهای سنگ تراشی ، سدها ، پایه های پل ، و دیواره های رودخانه استفاده می شود.این ماده از کوارتز و فلدسپات تشکیل شده است و در رنگهای مختلفی از جمله سفید ، خاکستری ، قرمز ، گلی ، قهوه ای ، زرد و خاکستری تیره دیده می شود.مقاومت فشاری بین 20MPa و 170MPa است و گرانش مشخص آن از 1.85 تا 2.7 متغیر است. باید این مورد را در نظر گرفت که ماسه سنگ به دلیل ویژگی هوازدگی از درساخت‌وساز به نسبت دیگر سنگ‌ها کمتر استفاده می‌شود.

سنگ ماسه

4. تخته سنگ

تخته سنگ تفاوت زیادی در خصوصیات ساختاری خود نشان می دهد که به ضخامت ورق ها و رنگ سنگ بستگی دارد. از تخته سنگ در کاشی‌سازی و روسازی استفاده می‌شود و از موارد معدنی همچون کوارتز، میکا و رس تشکیل شده است.

تخته سنگ

5. لایم استون

تمام سنگهای آهکی (لایم استون) برای ساخت و ساز ساختمان مناسب نیستند. آن دسته از سنگ‌های آهکی که برای ساخت و ساز مناسب نیستند غنی از رس هستند و یا بطور قابل توجهی نرم هستند. با این حال، دسته‌ی دیگر که مناسب ساختمان‌‌سازی هستند متراکم ، جمع و جور و ریز بافت هستند. سنگ آهک برای کف سازی ، سقف سازی ، روسازی و به عنوان ماده پایه سیمان استفاده می شود. موارد منع استفاده از این نوع سنگ به عنوان روکش در مناطق ساحلی و مناطقی است که با گازهای صنعتی آلوده شده‌اند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-56233174 تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید سنگ وزرا را در اینستاگرام دنبال کنید.

نظرات کاربران ( بدون نظر )