کیفیت سنگ ساختمانی به چه عواملی بستگی دارد؟

21 بهمن 1399 15 0 بلاگ

در این مقاله قصد داریم به بررسی و ارزیابی عوامل تاثیر گذار بر کیفیت سنگ ساختمانی بپردازیم. اما قبل از هر چیز باید به این نکته اشاره کرد که کیفیت سنگ ساختمانی را باید در شرایط آب و هوایی، اقلیم و کاربری متفاوتی که دارد مورد سنجش قرار بدهیم. برای نمونه یک سنگ شاید در مکانی خشک و بدون رطوبت از کیفیت خوبی برخوردار باشد ولی هر زمانی که اقدام به استفاده از آن در شرایط مرطوب کنید، کیفیت خود را از دست دهد.

درواقع سنگ جسمی است طبیعی که از اجتماع یک یا چند کانی تشکیل شده است . سنگ یکی از مصالح اصلی در ساخت و ساز می باشد که در اکثر کارهایی که در مهندسی عمران ، راه ، راه آهن و بندر انجام می شود مورد استفاده قرار میگیرد.

از جمله ویژگی های سنگ می توان به دوام و مقاومت بسیار بالا، جلاپذیری مطلوب، مقاومت سایشی و ضربه ای بالا، قابلیت برش و صیقل خوردن، قابلیت شستشو، ثبات رنگ، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، مقاومت کششی و خمشی مناسب، غیر قابل نفوذ بودن، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، سختی و مقاومت فشاری بالا، پایداری در برابر مواد اسیدی و قلیایی و … اشاره نمود.

از سنگ ساختمانی برای پوشش دیوار داخلی ساختمان، نماکاری، زیرسازی جاده ها، دیوار و شالوده، کف خیابان و پیاده رو و تزئینات مختلف استفاده می شود.

ویژگی های سنگ ساختمانی با کیفیت

جذب آن:  سنگ ساختمانی نبايد آب زياد جذب كند بنابراين نباید در آب متلاشی و حل شود.

 پايداری سنگ در برابر عوامل محيطی: سنگ طبيعی بايد شرايط فيزيكی و شيميايی محيط را تحمل نمايد لذا بايد در برابر باد، يخبندان، تغييرات دما و در صورت وجود جريان آب و همه عوامل فرسايشی مقاومت كند.

بافت سنگ: سنگ ساختمانی می بایست سالم باشد يعنی شيار، ترک، پوسیدگی و رگه های سست نداشته باشد.

پايداری مكانيكی: تاب فشاری برای قطعات باربر نبايد كمتر از 150 كيلوگرم بر سانتی متر مربع باشد.

پاكيزگی: سنگ ساختمانی نبايد آلوده به مواد مصنوعی باشد.

کیفیت سنگ ساختمانی

عوامل موثر بر کیفیت تولید سنگ ساختمانی

سنگهای ساختمانی طبیعی معمولا با روش های مختلفی از معدن استخراج می شوند. مانند:

  • استخراج به کمک تیغه های برنده
  • استخراج به روش چال موازی
  • استخراج به روش مواد ناریه
  • استخراج به کمک سیم برش

درواقع عاملی که میتواند تعیین کننده کیفیت سنگ ساختمانی باشد، این است که سنگ ساختمانی را به گونه ای برش دهند که سنگ لاشه و ترک در کوپ سنگ ایجاد نشود و یا میزان آن را تا حد ممکن پایین بیاورند.

کیفیت سنگ ساختمانی برای نما :

کیفیت در نظر گرفته شده برای نمای بیرون ساختمان، شامل داشتن مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی، ماندگاری رنگ براثر تابش نور خورشید، چسبندگی بالا به ملات و تنوع رنگ می شود. دراین بین می توان سنگ های تراورتن را از نظر بالاترین سطح کیفیت برای این بخش عنوان کرد.

کیفیت سنگ ساختمانی برای  کف داخلی :

سنگ انتخابی برای کفپوش باید بدون حفره باشد، از استحکام نسبی قابل قبولی برخوردار باشد، تنوع رنگ و نقش آن کاملا با طراحی داخلی ساختمان همگام باشد، به راحتی و آسانی قابلیت تمیزکاری داشته باشد و بدون رگه باشد. با خصوصیاتی که برای کیفیت سنگ مورد نظر برای این بخش تغریف شد سنگ هایی چون تراورتن از گزینه ها حذف خواهد شد و شما می توانید در بین سنگ های مرمر، مرمریت و چینی به انتخاب سنگ مورد نظر خود برای کفپوش مناسب بپردازید.

نظرات کاربران ( بدون نظر )