کاربرد سنگ مرمریت در ساختمان چیست ؟

6 آبان 1399 12 0 بلاگ

کاربرد سنگ مرمریت در بخش های گوناگون ساختمان است. معمولا هر مدام از سنگ های ساختمانی با توجه به ویژگی های ظاهری و دیگر ویژگی هایش در بخش های گوناگون ساختمان به کار می رود. برای مثال کاربرد سنگ تراورتن از سنگ مرمریت متفاوت است. سنگ های تراورتن معمولا به علت ویژگی های خاصی که دارند یه عنوان سنگ نمای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند.در این مطلب می خواهیم به کاربرد سنگ مرمریت در فضاهای گوناگون ساختمان بپردازیم و دریابیم که در چه مناطقی می توان از این سنگ ها بهره جست.

کاربرد سنگ مرمریت

ویژگی های سنگ مرمریت

سنگ های مرمریت انواع بسیار متنوعی دارند. برای شناخت این سنگ ها می توانید مقاله انواع سنگ مرمریت را مطالعه کنید. هر کدام از این سنگ ها ممکن است ویژگی های مخصوص به خود را داشته باشند. اما همه انواع سنگ مرمریت ویژگی های خاصی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

۱. سنگ های مرمریت بر خلاف سنگ های تراورتن تخلخل بسیار پایینی دارند.

۲. در سنگ های مرمریت مقاومت سایش و ضربه ای نسبتا بالا است.

۳. سنگ های مرمریت ضخامت خوبی دارند.

۴. این سنگ ها به علت ساختار آهکی که دارند آب را هم به آسانی جذب می کنند.

کاربرد سنگ مرمریت

کاربرد سنگ مرمریت در نمای ساختمان

سنگ های مرمریت مقاومت خوبی در برابر آلودگی های هوا و باران ندارند. همچنین در بسیاری از انواع این سنگ ها نور خورشید سبب از بین رفتن رنگ دانه های موجود می شود و به مرور زمان رنگی کدر و تیره پیدا می کنند. به همین علت هم معمولا از این سنگ ها در نمای خارجی ساختمان استفاده نمی شود.اگر بخواهیم از این سنگ ها در نمای خارجی ساختمان بهره مند شویم باید به میزان بسیار کم و در ترکیب با سنگ های دیگر مثل سنگ تراورتن استفاده کنیم. سنگ های مرمریت تنوع رنگ بالایی دارند و برای ترکیب شدن با سنگ های دیگر بسیار زیبا هستند.

کاربرد سنگ مرمریت

کاربرد سنگ مرمریت در نمای داخلی

همانطور که پیش تر هم گفته شد سنگ های مرمریت گستره رنگی بسیار وسیعی دارند. سنگ هایی با رنگ های بسیار زیبا که از لحاظ ویژگی های ظاهری بسیار مناسب دکوراسیون های داخلی هستند. معماران معمولا از زیبایی منحصر یه فرد این سنگ ها برای فضا سازی داخلی و حتی ساخت اشیا تزیینی در داخل منزل بهره می برند.از این سنگ های زیبا به عنوان کفپوش ساختمان ، کفپوش راه پله و حتی پارکینگ هم استفاده می شود.شما می توانید با هر دکوراسیونی که در نظر دارید و هر رنگی که برای دکور منزلتان در نظر گرفته اید از این سنگ ها استفاده کنید‌.

همانطور که در بخش ویژگی های سنگ مرمریت گفته شد ، این سنگ به علت ساختار آهکی که دارد آب را جذب می کند. لذا باید در نظر بگیرید از این سنگ ها در فضاهایی که آب ریزی زیادی وجود دارد ، مثل حمام و سرویس بهداشتی ، استخر و جکوزی ، مورد استفاده قرار نگیرد. حتی بهتر است از این سنگ در آشپزخانه هم استفاده نشود. چرا که معمولا فضای آشپزخانه نیاز بیشتری به شستشو می یابد.اگر آب در سنگ های مرمریت نفوذ کند با انبساط و انقباضات ناشی از تغییرات دمایی این سنگ ها خواهند شکست. حتی در صورتی که بدون نفوذ آب هم این سنگ ها در فضایی قرار بگیرند که زیاد دچار انقباض و انبساط شوند دچار خوردگی خواهند شد.

جمع بندی کاربرد سنگ مرمریت

برای جمع بندی مباحث می توانیم بگوییم سنگ های مرمریت با توجه به تنوع رنگ بسیار بالا و ظاهر زیبایی که دارند بسیار مناسب برای استفاده در داخل منزل هستند. از این سنگ ها می توان برای ساخت وسایل تزئینی کوچک و بزرگ هم بهره برد. از طرفی همانطور که پیش تر هم گفتیم این سنگ ها گزینه مناسبی برای استفاده در فضاهای خارجی نیستند. چرا که مقاومت بالایی در برابر عوامل خارجی مانند آب و هوا و باران ندارند.

نظرات کاربران ( بدون نظر )