پرفروش ترین سنگ های سال 99 تا 1400

3 اسفند 1399 22 0 بلاگ

درخصوص پرفروش ترین سنگ های سال ، صادرات و روند آنها هرساله گزارش ‌هایی از اتحادیه ‌های صنعت و معدن انتشار می‌شود. بسیاری از معادن سنگ کشور در سال ۹۹ تا ۹۸ در پی روند صعودی دلار و بیماری کووید ۱۹ تصمیم به توقف تولید شده بود چرا که صادرات آنها نیز در ورود و خروج و شرایط مرزها به خاطر این بیماری با مشکل مواجه شد.

برخی از پرفروش ترین سنگ های سال عبارتند از :

  • سنگ مرمریت
  • سنگ گرانیت
  • سنگ تراورتن

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت ، جزو سنگ‌ های دگرگون می باشد که از دگرگونی سنگ آهک به وجود آمده است. کانی اصلی تشکیل دهنده آن کلسیت است. از این سنگ به صورت گسترده‌ ای برای مجسمه سازی استفاده شده است. از این سنگ ساختمانی در بناهای زیارتی و حرم‌ های امامان نیز استفاده می‌شود. از سنگ ساختمانی مرمریت در امور ساختمانی هم برای مصارف خارجی و هم نمای داخلی ساختمان‌ ها مانند پله‌ ها، کف، ستون، دیوار و نمای بیرونی و … استفاده می کنند.

سنگ تراورتن

سنگ ترورتن نوعی سنگ تزئینی است که همانند سنگ مرمریت جزو سنگ های آهکی اما از نوع متخلخل می باشد. این سنگ ها از رسوبات چشمه های آبگرم تشکیل شده است و حفره هایی که در روی سنگ است ناشی از گاز های محبوس در همین آبگرم ها است.

تنوع زیاد و الگوهای متفاوت این سنگ ها باعث افزایش تقاضای آن در نمای ساختمان گردیده است. مهمترین کاربرد آن نیز در نمای خارجی ساختمان است.

و باز هم اصفهان در تولید سنگ های تراورتن پیشتاز میباشد که دارای معادن فراوانی از سنگ های تراورتن میباشد. از معروف ترین سنگ های تراورتن نیز میتوان به سنگ دره بخاری اشاره کرد. سنگ های تراوتن در مقابل نور و سرما و گرما مقاومت خوبی را دارند به همین علت گزینه اول برای نمای خارجی ساختمان هستند. قیمت سنگ های تراورتن نیز بستگی به نوع سنگ و هزینه های فرآوری آن برمیگردد.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت به عنوان دسته ای از سنگ‌ های آذرین به شمار می‌آید و باتوجه به کانی های موجود در این سنگ، به رنگ‌ های گوناگون از جمله سیاه ، سفید ،خاکستری ، قرمز و سبز یافت می شود. گرانیت از نظر چگالی جزو سنگین ترین سنگ ‌های ساختمانی در ایران به شمار می‌آید. سنگ خارا یا گرانیت سنگی است که از سرد شدن توده‌ های مذاب شکل گرفته‌ است. گرانیت سمبل سختی، مقاومت و دوام است. این نوع سنگ هم به صورت طبیعی مورد فرآوری قرار می‌گیرد و هم رنگ شده فرآوری می‌شود.

گرانیت بهترین کاربرد را در سنگ فرش بیرونی و در مکان هایی که در معرض عبور و مرور زیاد می باشد، دارد و آن را نیز می‌توان در نمای بیرونی و سنگ فرش داخلی ساختمان و پله ‌ها استفاده کرد.

پرفروش ترین سنگ های سال

نظرات کاربران ( بدون نظر )