نگاه معماران به سنگ ساختمانی

4 اسفند 1399 11 0 بلاگ

در این مقاله قصد داریم تا شما را با نگاه معماران به سنگ ساختمانی به صورت کلی بپردازیم پس با ما همراه باشید. آنچه محيط زندگى انسان را مى سازد معمارى است و آنچه معمارى را شكل مى دهد، استفاده به جا از مصالح ساختمانى است. كاربرد و انتخاب مصالح ساختمانى مناسب در طول اعصار دل مشغولى معماران بوده است.

فرانک ‌لويدرايت و آلوار آلتو نمونه هاى خوبى از معماران هستند كه كيفيت كاربرد مصالح در پروژه ها را تقريبا به حد كمال خود رساندند. كاربرد مصالح در مقياس خرد، مشكلات متعددى را در مورد انتخاب به وجود مي آورند زيرا اين نوع مصالح بر بافت عمومى ساختمان و لطايف بصرى آن چه در خارج و چه در داخل بنا تاثير می گذارند

ایران، کشوری غنی از معادن سنگ طبیعی است و از قدیم تا کنون کاربرد از سنگ به دلیل مقاومت ، پایداری و زیبایی مورد توجه بوده، بدیهی است که در گذشته به دلیل سختی های استخراج، حمل و تراش سن، به جز در روستاهای کوهستانی که از لاشه های سنگ در ساخت و ساز استفاده می شده است و در بناهای مجلل ساخت و ساز با سنگ، کاری سخت، گران و زمان بر بوده است. سنگ در گذشته علاوه بر ساز و کار تزئینی، به علت استحکام، کاربرد سازه ای داشته است.

هنر معماری به دوره ‌های مختلفی تقسیم می‌شود که به طور طبیعی بر یکدیگر اثرگذار بوده‌اند اما معماری کلاسیک را گونه ‌ای از معماری تعریف می‌کنند که عناصر آن برگرفته از معماری دوران کلاسیک روم و یونان تشکیل شده است و برای اجرای آن انواع سنگ ساختمانی که در معادن مختلف کشور یافت می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی سنگ تراورتن رایج‌ترین سنگ برای اجرای نمای کلاسیک یا نمای رومی به شمار می‌رود.

نگاه معماران به سنگ ساختمانی این است که باتوجه به عمر طولانی سنگ طبيعی، با برنامه ریزی و ساخت درست می توان تصور کرد بناهای ساخته شده از سنگ طبيعی تا هزاران سال باقی بمانند. هر سنگ دلخواهی را می توان به شکل سه بعدی توليد کرد. ایجاد طرح های سایه روشن با شيارهایی که به وسيله دستگاه فرز در سطح سنگ ایجاد می شود امکان پذیر است.

اسلب هایی که به این صورت فرآوری شده اند وقتی که بر نمای ساختمانها نصب می شوند، تبلور قدرت و استواری است و ترکيبات مستحکم در قالب، چارچوب و ستونها، ساختار زیبایی را به وجود می آورند. همچنین اگر عمر مفيد یک ماده ساختمانی سی سال و یا بيشتر فرض شود، بررسی های مستقل نشان می دهند که سنگ طبيعی از مصالح ساختمانی مصنوعی مشابه گرانتر نيست. 

نگاه معماران به سنگ ساختمانی

مزایای استفاده از سنگ در نمای ساختمان

ابتدایی ‌ترین و حتی از لحاظ قدمت اولین وظیفه ‌ای که نما عهده ‌دار گردید، حفاظت بود. انسان‌ها برای حفاظت از عوامل جوی و اقلیمی، برای خود فضایی را به نام خانه ایجاد کردند. عدم وجود منفذ در ساختمان گرچه جلوی باد، باران، گرما و سرما را می‌گرفت، ولی ساختمان را از نور و تهویه لازم محروم می‌کرد. هرچه نیاز به این مواهب زیادتر شد، نیاز به ایجاد روزنه در دیواره ساختمان افزایش یافت و در نتیجه نیاز به پوسته دیگری به نام نما جهت حفاظت بیشتر، به وجود آمد. نمای ساختمان به عنوان یک محافظ باید مشخصه‌های فنی زیر را داشته باشد:

  • مقاوم در برابر ریزش
  • عایق نسبت به صوت
  • مقاوم در برابر ضربه
  • مقاوم در برابر یخ ‌زدگی
  • عایق نسبت به سرما، گرما
  • مقاوم در برابر آتش ‌سوزی
  • مقاوم در برابر زلزله 

نظرات کاربران ( بدون نظر )