معرفی بهترین سنگ های گرانیت

6 اسفند 1399 42 0 بلاگ

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی بهترین سنگ های گرانیت ایران بپردازیم پس با ما همراه باشید. سنگ گرانیت همانند دیگر سنگ ها ویژگی ها و قابلیت های خاص خود را دارد و برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ خارا یا گرانیت (به فرانسوی: granite) گونه ‌ای سنگ آذرین درونی است. به همین دلیل، بافت آن دارای دانه‌ های متوسط تا درشت است و دارای کوارتز (دُر کوهی) و فلدسپات، میکا، و پاره‌ای کانی‌های دیگر می‌باشد. بسته به کانی‌هایِ موجود در سنگ خارا و شیمی آن، این سنگ به رنگ ‌های گوناگونی، از صورتی تا خاکستری پررنگ و حتی سیاه، یافت می‌شود.

این سنگ از سنگین ‌ترین سنگ ‌ها با چگالی 2.75 گرم بر سانتی‌ متر مکعب به ‌شمار می‌رود. از سنگ های گرانیت برای نماکاری ساختمان، سنگ فرش، روی کابینت، پله ها و… استفاده می شود. سنگ گرانیت به دلیل مقاومت بالایی که دارد بهترین گزینه برای پله های ساختمان می باشد.

 بهترین سنگ های گرانیت

برخی از بهترین سنگ های گرانیت :

  • سنگ گرانیت مشکی تویسرکان
  • سنگ گرانیت نهبندان
  • سنگ گرانیت شقایق نهبندان
  • سنگ گرانیت بازالت
  • سنگ گرانیت مشکی نطنز

سنگ گرانیت مشکی تویسرکان

معادن این سنگ در تویسرکان واقع در ایلام قرار دارد. رنگ این سنگ مشکی و یک دست است. این سنگ از انواع گرانیت مرغوب در ایران است. این سنگ در مقابل پدیده های طبیعی مثل سرما ، گرما ، باران و … مقاوم است.

سنگ گرانیت نهبندان

معادن این نوع سنگ گرانیت در نهبندان واقع در خراسان جنوبی قرار دارد. از دیگر نام های این سنگ می توان به گرانیت پرتقالی نهبندان ، گرانیت کرم نهبندان و گرانیت آستان نهبندان اشاره کرد. البته گاهی به این سنگ گرانیت گل پنبه ای نیز می گویند. رنگ زمینه این سنگ روشن است و به رنگ های خاکستری ، کرم و پرتقالی دیده می شود.این گرانیت دانه بندی درشتی دارد. این سنگ قابلیت ساب پذیری بالایی دارد. مقاومت فشاری و سایشی آن بالا است. آب را به سختی جذب می کند. این سنگ در مقابل عوامل طبیعی مثل باران ، سرما ، گرما و … مقاومت بالایی دارد.

سنگ گرانیت بازالت

یکی از انواع سنگ گرانیت ، سنگ گرانیت بازالت است. معادن این سنگ در آذربایجان غربی قرار دارد. زمینه این سنگ طوسی است. این سنگ دارای خلل و فرج است. این سنگ زیبایی خیره کننده ای دارد اما قیمت آن بسیار بالاست.

سنگ گرانیت شقایق نهبندان

یکی از انواع سنگ های گرانیت، سنگ گرانیت شقایق نهبندان است. معادن این سنگ در نهبندان واقع در خراسان جنوبی قرار دارد. این سنگ زمینه خاکستری دارد. دانه بندی آن ریز است . تخلخل این سنگ بسیار کم است. استحکام این سنگ بسیار بالاست و جذب آب آن پایین می باشد. استفاده از این سنگ گسترده است.

سنگ گرانیت مشکی نطنز

معادن این سنگ در نطنز واقع در اصفهان قرار دارد. البته این سنگ از معادن مختلفی استخراج می شود که خصوصیات سنگ هر معدن با دیگری تفاوت دارد. به طور کلی رنگ این سنگ تیره است. سنگ معدن نطنز توانایی جذب آب را ندارد. مقاومت به سایش آن بالا است. این سنگ در برابر پدیده های طبیعی نظیر باران ، سرما ، گرما و … مقاوم است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-56233174 تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید سنگ وزرا را در اینستاگرام دنبال کنید.

نظرات کاربران ( بدون نظر )