معرفی بهترین سنگ های مرمریت

20 بهمن 1399 26 0 بلاگ

سنگ های مرمریت در بین سنگ های ساختمانی به نسبت موجودیت معادن، جزو فراوان ترین نوع در ایران به حساب می آیند. قطعا تا به حال شما نیز به دنبال بهترین سنگ مرمریت در ایران در بین این تنوع بوده اید. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین سنگ های مرمریت بپردازیم.

بهترین سنگ های مرمریت :

  • سنگ مرمریت خوی
  • سنگ مرمریت صلصالی
  • سنگ مرمریت آباده
  • سنگ مرمریت لاشتر
  • سنگ مرمریت اداوی
بهترین سنگ های مرمریت

سنگ مرمریت خوی چیست؟

سنگ مرمریت خوی با داشتن کیفیت عالی و رنگ های مختلف و چشم نواز از معادن سنگ خوی استخراج و بصورت سنگ کوپ و جهت فرآوری به سنگبری های فرآوری سنگ مرمریت خوی ارسال میگردد تا پس از فرآوری جهت فروش به بازارهای داخلی و خارجی عرضه گردد.

سنگ مرمریت خوی را میتوان در کف فضاهای مسکونی تجاری و همچنین کف پله و بدنه راه پله و پارکینگ و همچنین کف پارکینگ به کار برد. استفاده از سنگ مرمریت خوی در نمای ساختمان توصیه نمیشود. سنگ خوی از معادن شهر خوی استخراج می شود.

سنگ مرمریت خوی دارای زمینه کرم و زیتونی است که امواج کرم زیتونی و گل یخی در آن دیده میشود. سورت های دیگر سنگ مرمریت خوی نیز همان ویژگی و خواص را دارند با این تفاوت که هر چه قدر تنوع کانی های تشکیل دهنده سنگ بیشتر باشه سنگ تنوع رنگ بیشتری خواهد داشت.

سنگ مرمریت آباده چیست؟

یکی از سنگ های مرمریت مطرح در این چندسال ، سنگ مرمریت آباده می باشد که در صنعت ساختمان سازی از آن بسیار در حال استفاده می باشد. معادن مرمریت آباده همانطور که از نام آن مشخص می باشد در شهرستان آباده شیراز بوده و کوپ آن از این معادن به کارخانه های تولید سنگ ساختمان در سراسر کشور منتقل و مورد فرآوری و برش قرار می گیرد.

  • سورت های دیگر برای این نوع سنگ از محصولات سنگ وزین تیره تر و دارای ناخالصی می باشند.
  • برای استحکام بخشیدن به این نوع سنگ ها و همچنین برای افزایش براق بودن آن، از اپوکسی و رزین استفاده شده است.
  • استفاده از این نوع سنگ می تواند در ایجاد آرامش، گرمی و شکوه به قسمت داخلی ساختمان شما موثر باشد.
  • از کاربرد های این نوع سنگ ها، می توان به استفاده به عنوان سنگ نمای داخلی (۴۰ طولی برای دیوار ها و تایل برای کف)، قاب آسانسور و قاب بندی سنگ های کف اشاره کرد.

سنگ مرمریت لاشتر چیست؟

یکی از انواع سنگ مرمریت ایرانی , سنگ مرمریت لاشتر می باشد که معمولا به دو صورت سنگ لاشتر تیشه ای و سنگ لاشتر سابیده فرآوری شده و وارد بازار می گردد. این سنگ در بازارهای جهانی با نام سنگ پیترا (Piatra Grey ) مشهور است و می تواند در ابعاد تایل و اسلب برش داده شود.

یکی از مهمترین ویژگی هایی که سبب می شود کاربردهای بسیار زیادی از سنگ مرمریت لاشتر انتظار داشته باشیم جذب آب پایین این سنگ است. سنگ های لاشتر مقاومت خوبی در مقابل نفوذ آب دارند به این معنی که آب و رطوبت به سختی می تواند روی این سنگ تاثیر داشته باشد به این جهت است که سنگ لاشتر را برای استفاده در سرویس های بهداشتی به کار می برند. همچنین مقاومت بالایی که این سنگ دارد باعث می شود تا از این سنگ کاربردهای دکوراتیو انتظار داشته باشیم.

این سنگ ساختمانی از جنس مرمریت است و آن را می توان در ابعاد و سایزهای مختلف برش داد به این دلیل آن را می توان در بخش های مختلف ساختمان به کار برد.

سنگ مرمریت صلصالی چیست؟

یکی از مشهورترین سنگ های مرمریت ایران و حتی دیگر کشورها، سنگ صلصالی است. این سنگ دارای زمینه ی مایل به کرم و سفید با رگه های قرمز است که در اصلاح به آن سنگ نوار قلبی می گویند.

سنگ مرمریت صلصالی در طیف رنگ ‌های مختلف صلصالی یاسی، مرمریت کرم صلصالی و مرمریت سفید صلصالی فرآوری میگردد.

از کاربرد های سنگ مرمریت صلصالی میتوان به سنگ کف لابی هتل ها، سنگ کف واحد های شیک تجاری و مسکونی، نمای داخلی، سنگ کف پله و کف پارکینگ، دیوار لابی و فضاهای داخلی اشاره کرد.

سنگ مرمریت اداوی چیست؟

معادن سنگ مرمریت اداوی در استان اصفهان در منطقه خور و بیابانک واقع شده است؛ این منطقه معادن مرمریت بسیار متنوع و غنی دارد. مجتمع معادن اداوی توسط آقای حمید اداوی به بهره برداری رسید و ایشان توانستند با استخراج کوپ با کیفیت بالا و تولید انبوه، محبوبیت این سنگ را افزایش دهند. این محصول از لحاظ رنگ زمینه به دو دسته کرم و گلبهی(کرم ، صورتی) تقسیم می شود. این نوع سنگ به گل پنبه ای اداوی نیز معروف است زیرا هاله های سفید رنگی به صورت گل پنبه در سطح سنگ پخش شده است.

از خصوصیات بارز این سنگ می توان به توانایی تهیه در متراژ انبوه اشاره کرد و عمدتا در پروژه هایی که نیاز به متراژ بالایی از مرمریت با قیمت مناسب باشد این سنگ به عنوان گزینه پیشنهادی اصلی است. اگر به ارتفاع سنگ های پلاک اداوی توجه داشته باشید متوجه سلامت این سنگ خواهید شد. نظر بسیاری از پیمانکاران، اولین گزینه در پروژه ای که قصد دارند از هزینه کمتری برای آن استفاده کنند، در بخش راه پله آن ساختمان، استفاده از سنگ پله اداوی به عنوان گزینه اصلی است.

نظرات کاربران ( بدون نظر )