مشکلات صنعت سنگ های ساختمانی و تزئینی

30 فروردین 1400 37 0 بلاگ

در این مقاله قصد داریم به بررسی مشکلات صنعت سنگ های ساختمانی و تزئینی بپردازیم پس با ما همراه باشید. همانطور که میدانید سرزمین ایران به دلیل تنوع رخدادهای زمین شناسی در آن و نیز رخ آشکار سنگ­ مختلف به دلیل پوشش ناچیز جنگلی و خاک ها، دارای پتانسیل بالایی از انواع سنگ ­های تزئینی و سنگ ­های نرم ­بر و سخت­ بر است. یکی از مزیت‌های خدادادی صنعت سنگ در ایران تنوع معادن آن است. این سنگ­ ها شامل گرانیت، مرمیت،‌ چینی، کریستال، تراورتن، مرمر و … بوده که از تنوع رنگی بالایی نیز برخوردار است.

‌تنوع رنگ یکی از فاکتور‌های موثر در فروش سنگ بوده به طوری که فعالان صنعت سنگ هند به دلیل تنوع رنگ سنگ­های گرانیت این کشور که شامل 28 طیف رنگی است به خود می­بالند، اما جالب اینجاست که تنها در منطقه بیرجند ایران سنگ‌هایی با 30 طیف رنگی در حال استخراج است. همچنین آمارها نشان می ­دهد، ایران پس از ایتالیا، چین و هند در جایگاه چهارم تولید سنگ ساختمانی در دنیا قرار دارد.

ایران تقریبا ۱۵٪ از کل معادن سنگ جهان را داراست، ولی با وجود بیش از ۶ هزار کارخانه سنگ بری و فراوری، فقط ۱٪ از صادرات سنگ در جهان را به خود اختصاص داده است.

به عنوان مثال تراورتن سنگی است که نوع ایرانی آن از قدیم طرفداران زیادی در جهان داشته، اما امروزه رونق خود را در اروپا از دست داده است. تیری ربوفل، تاجر ایتالیایی که به گفته خودش از قدیم خریدار سنگ‌های ایرانی بوده، در این زمینه می‌گوید:

نه این که تراورتن ایران نایاب شده باشد، بلکه نسبت به سال‌های پیش تقاضا برای آن کم شده است.

مشکلات صنعت سنگ های ساختمانی و تزئینی :

مقیاس تولید نامناسب

سهم پایین گرانیت از تولید علیرغم وجود ذخایر زیاد، بالا بودن قیمت تمام شده در مقایسه با رقبای خارجی در اکثر واحدها، ضعف در تولید بر اساس استانداردهای کشورهای صنعتی، کمبود نقدینگی برای تولید همگی از جمله موارد و مشکلاتی در میزان و مقیاس تولید نامناسب سنگ های ساختمانی به شمار می آیند.

 استخراج و فرآوری غیر فنی سنگ

وضع موجود استخراج، فرآوری و بازار فروش سنگهای تزئینی و نمای ایران متناسب با تکنولوژی روز دنیا نیست. در امر  اکتشاف و استخراج تنگناها و مسائلی داریم که استخراج غیر فنی و آسیب رساندن به محیط زیست از آن جمله است. در فرآوری انواع سنگها مسائل متعددی داریم. تکنیک، دقت، ظرافت و هنر در برش و ساب سنگ های تزئینی و نما در حدی که مطلوب باشد و ارزش افزوده را بالا ببرد وجود ندارد و از اتلاف سنگ خام، انرژی و نیروی کار انسانی جلوگیری نمی کند.

به عنوان مثال ضخامت کار شده سنگ های نمای ایرانی بین ۱۸ تا ۲۰ میلیمتر است. این به دلیل ماشین آلات قدیمی و دقت کم آنها در برش و فراوری سنگ است. این درحالیست که در کشورهای کمی پیشرفته، این ضخامت حداقل ۶ میلیمتر کم تر است. که علیرقم جلوگیری از هدررفت منابع باعث بهینه تر شدن حمل و نقل و سبک تر شدن وزن ساختمان میگردد. متاسفانه در ایران همچنان ضخامت سنگ ها بین ۱۸ تا ۲۰ میلیمتر است.

عدم شناخت و پایش مستمر بازار

این مشکل یعنی ضعف اکثر واحدها در بسته بندی محصولات جهت مصارف داخلی و صادرات، عدم استقرار سیستم مدیریت مشتریان در جهت توسعه و حفظ مشتریان، ضعف بازاریابی و تجارت الکترونیک

نامناسب بودن فضای کسب و کار

دولت تصمیم به جلوگیری از صدور سنگ خام گرفته است اما مدت زمانی که نیاز هست کارخانه داران و معدن کاران خود را با شرایط جدید وفق بدهند مشکلی است که آنها با آن دست و پنجه نرم میکنند چراکه این گروه مثلا به مدت 6 سال نیاز دارند اما با این تصمیم آمادگی لازم برای تطبیق با شرایط جدید برایشان به طور کامل میسر نیست. از طرفی دیدگاه وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که در برنامه پنجم توسعه خود از خام فروشی مواد معدنی در بازارهای خارجی جلوگیری کند به همین دلیل هم تعرفه 70 درصدی را برای صدور سنگ های تزئینی اعمال کرده است و از 13.5 تن تولید سنگ های تزئینی،  تنها 7 درصد آن به خارج صادر می ‌شود.

ضعف در سازماندهی صادرات و واردات مناسب

ضعف در برنامه ریزی و سازماندهی مناسب برای صادرات و ورود به بازارهای جدید واردات و صادرات ضعف در برنامه ریزی و سازماندهی مناسب برای صادرات و ورود به بازارهای جدید

فرآوری کم با وجود تکنولوژی های مدرن

این مشکل اشاره به آن دارد که بیشتر از 100 کارخانه فرآوری مدرن سنگ ساختمانی وجود دارد که همه انها وارد شده از کشورهای اروپایی و دارای آخرین فناوری جهانی می باشند اما حتی در کارخانه هایی که 8 تا 10 اره برشی دارند از اینهمه سنگ تولید شده برای مثال 12 میلیون تن، تنها 0.02 درصد آنها فرآوری می شود. از آنجایی که تولید سنگ خام رشد خوبی داشته و به دنبال این رشد، اعتباری برای این بخش ایجاد شده است از طرفی اجرای 70 درصدی برای صادرات سنگ ممکن است صادرات این بخش را دچار مشکل کند و حتی ممکن است این رشدی که اتفاق افتاده و به جایگاه خوبی رسیده، جایگاه خود را از دست بدهد ومشتریان به سمت کشورهای دیگر گرایش پیدا کنند.

تحریم های ایران برای مبادلات ارزی

سنگ ایران به کشورهای ایتالیا، آلمان، انگلستان، فرانسه، بلژیک، لهستان، ژاپن و آمریکا، کانادا و استرالیا و … صادر می شود اما حجم صادرات سنگ ایران رقم پایینی است پس مشخص است که آنها متقاضی سنگ ایران هستند، ولی مسائل بانکی بزرگ ‌ترین مانع است. حال به این مسائل بانکی، ترس از تحریم و … هم اضافه می ‌شود چراکه آمریکا هر نوع معامله با شرکت ‌های ایرانی را ممنوع اعلام کرده است.

مشکلات صنعت سنگ های ساختمانی

نتیجه گیری :

همانطور که در خیلی از کسب و کارها مشکلاتی وجود دارد، صنعت سنگ های ساختمانی و تزئینی از این قاعده مستثنی نیستند و لذا برای جلوگیری از بروز این مشکلات بهتر است مسئولان با صاحبان معادن ( موافق و مخالف) وارد مذاکره شوند تا برای این موارد و موانع راهکارهایی اتخاذ کنند.

توجه : برای آشنایی با انواع سنگ های ایرانی کافیست برروی لینک کلیک کنید.

نظرات کاربران ( بدون نظر )