طراحی داخلی با سنگ زرد ساختمان

10 اسفند 1399 13 0 بلاگ

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی طراحی داخلی با سنگ زرد بپردازیم پس با ما همراه باشید. معادن کمی در سراسر جهان وجود دارد که سنگ طبیعی با زمینه رنگی زرد را از آنها استخراج می کنند. اما باید بگوییم که خوشبختانه کشور ایران دارای معادن تولید سنگ ساختمانی زرد رنگ است.

وجود این معادن باعث شده، به راحتی بتوان سنگ های ساختمانی با زمینه زرد را برای طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان ها تهیه کرد. به ویژه برای طراحی نمای داخلی به سبک مدرن

روانشناسی استفاده از رنگ زرد در طراحی داخلی فضا :

رنگ زرد نماد خوش بینی، شادی، شور و شوق، سرگرمی، خیرخواهی، اعتماد به نفس، اصالت، خلاقیت، خرد و منطق است.

رنگ زرد می‌تواند بسیار درخشان و قوی باشد و احتمالا به همین دلیل است که به طرز قوی احساسات را برمی‌انگیزد. زرد می‌‌تواند به سرعت توجه را به خود جلب کند. اما اگر بیش از حد از آن استفاده شود به همان اندازه هم می‌تواند اذیت کننده باشد. زرد هم می‌تواند گرم و روشن به نظر بیاید و هم منجر به خستگی بصری شود. بر اساس روانشناسی رنگ‌ها، برخی از رنگ‌ها قدرت برانگیخته کردن برخی احساسات را دارند و می‌توانند بر روی رفتار و نوع بودن افراد تاثیر بگذارند. 

رنگ زرد اغلب به عنوان رنگ پرانرژی شناخته می‌شود و معمولا در شرایط و محصولاتی که قصد داردند حس هیجان یا انرژی زیاد تولید کنند استفاده می‌شود. رنگ زرد تند برای ارائه مختصر و مفید مناسب است، چرا که بسیار مهیج است و می‌تواند احساس انرژی و پویا بودن را به سرعت منتقل کند.

طراحی داخلی با سنگ زرد

نام انواع سنگ های زرد رنگ

الماس زرد، کهربا، اوپال زرد، کوارتز زرد، پیریت رنگین کمانی، یاقوت، تیتانیت، اسفالریت، اسپودومن، تورمالین و زرگون از جمله سنگ های به رنگ زرد هستند.

کاربرد طراحی داخلی با سنگ زرد ساختمان

بسیاری از سنگ های ساختمانی از جمله سنگ های تراورتن، سنگ مرمریت و سنگ مرمر دارای رنگ های زمینه ای زرد هستند و میتوان از آن ها در دیوار های داخلی، دیوارهای خارجی، سرویس های بهداشتی، پله و سنگ فرش ها استفاده کرد.

به کار بردن رنگ زرد و سفید در کنار هم علاوه بر نمای زیبا، حسی از تمیزی و پاکیزگی را القا می کند. به همین دلیل توصیه می شود از ترکیب سنگهای زمینه سفید و زرد در سرویس های بهداشتی استفاده شود.

طراحی داخلی با انواع سنگ های زرد تراورتن و مرمر :

سنگ های تراورتن زرد :  معادن این سنگ در نقاط گوناگونی از کشور ما قرار دارد. طیف رنگی ای سنگ از لیمویی شروع می شود و تا رنگ نارنجی ادامه می یابد. در استان های آذربایجان غربی و شرقی و همچنین استان اردبیل معادن این سنگ زیبا وجود دارد. همچنین در استان های مرکزی مثل اصفهان هم انواع سنگ تراورتن زرد موجود است. سنگ تراورتن زرد خود انواع گوناگونی دارد که در نقاط گوناگون ساختمان می توان از آن استفاده کرد.

سنگ مرمر لیمویی طبس : سنگ مرمر لیمویی طبس دارای زمینه رنگی زرد می باشد از این رو آن را با نام لیمویی طبس نام گذاری کرده اند. نوع فرآوری این سنگ موج داری می باشد که اغلب به صورت اسلب است.

دلیل زرد بودن سنگ های مرمر :

 اگر در سنگ مرمر اکسید آهن آبدار داشته باشیم رنگ سنگ مرمر در طیف قهوه ای ، نارنجی و زرد خواهد بود. گر در سنگ مرمر اکسید آهن بدون آب داشته باشیم رنگ سنگ مرمر در طیف قرمز و صورتی خواهد بود.

نظرات کاربران ( بدون نظر )