صادر شدن سنگ ایرانی – ترکیه سنگ ایران را به نام خود صادر میکند!

28 فروردین 1400 25 0 بلاگ

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی صادر شدن سنگ ایرانی و مشکلات آن بپردازیم. تنوع رنگ و جنس سنگ ‌ها در کشور ما بسیار بالاست و سنگ‌ ها می‌توانند دارای ۳۰ رنگ بندی متفاوت باشند. به همین خاطر، سنگ ‌های ساختمانی که برای استفاده در دکوراسیون و نمای ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای طرفدارن بیشتری در سایر کشورها هستند. سنگ مرمریت، تراورتن، مرمر و چینی برخی از پرطرفدارترین سنگ‌ های ساختمانی ایران هستند.

سنگ‌های قیمتی تزئینی همچون فیروزه و سنگ‌ های صنعتی همچون سنگ آهن و سنگ نمک نیز جزو سنگ‌ های صادراتی از ایران به سایر کشورها هستند.

توجه : برای آشنایی با انواع سنگ های ایرانی کافیست برروی لینک کلیک کنید.

با توجه به اینکه کشور ما یک کشور معدنی خاص در حوزه سنگ است و صادرات سنگ به کشورهای مختلف جهان از ارزش بالایی برخوردار می باشد. ما چگونه می توانیم بازار سنگ را بهتر و بیشتر شناسایی کرده و درهای صادرات را به سوی خود باز کنیم؟

یکی از اقلامی که می تواند برای مملکت موجب درآمد و سودآوری شود، سنگ در اقلام متعدد آن است. ما در دنیا به لحاظ ذخایر و معادن سنگ رتبه سوم را داریم، اما از نظر تنوع رنگ انواع سنگها در رتبه اول هستیم. سنگ ایران از انواع رنگها از جمله پرتغالی و سبز یشمی گرفته تا اونیکس برخوردار است و این مسئله موجب شده تا دنیا طالب سنگ های ما باشد.

رئیس کانون سنگ ایران از رشد 200% صادرات سنگ فرآوری شده خبر داد و بهتر است بدانید که عمده مشتریان بازار سنگ های صادراتی در ایران شامل کشورهایی چون آسیای میانه، ترکیه و حاشیه خیلج فارس می شود.

در ترکیه نیز سنگ های فرآوری صادراتی ایران را به مارک و نشان کشور خودشان تغییر می دهند و به سایر نقاط جهان صادر میکنند. به طور کلی

ما شاید ده عدد سنگ بری مدرن داشته و در همین زمان کنونی هم سنگ ما به صورت کوپه های بزرگ به خارج ارسال می شود. حال در این میان، کشوری مانند ترکیه از ما این سنگها را خریداری و روی آنها کارصنعتی کرده و به تمام دنیا صادر می کند.

بازارهای اروپایی و امریکایی طالب سنگهای ما هستند، اما هنوز آن بازارها را به دست نگرفته ایم. مدرن سازی ماشین آلات سنگ بری در ایران هنوز رشد پیدا نکرده که آن هم علل مختلفی دارد. یکی از این دلایل موضوع تحریم ها می باشد و دلیل دیگر این مسئله بوده که امکان تولید و برش با ضخامت کم را نداریم.

نتیجه گیری :

سنگ های ایران که دارای طرفداران جهانی است توسط کشورهایی چون ترکیه با نام کشور خودشان به دیگر کشور های جهان صادر شده و کشور ایران به دلیل تحریم ها و رشد نداشتن برخی ماشین آلات سنگ و دیگر دلایل هنوز نتوانسته بازارهای مختلفی که خواهان سنگ های ایرانی هستند را در دست بگیرد. برای صادرات بیشتر سنگ های ایرانی و جلوگیری از کشورهایی که سنگ های ایرانی را به نام خود به دیگر کشورها صادر میکنند، می بایست مسئولان وارد مذاکره شوند تا برای این موارد و موانع راهکارهایی اتخاذ کنند همچنین کارخانه داران تا جایی که میتوانند و مشکلاتی چون تحریم ها اجازه میدهند می بایست در جهت مدرن کردن ماشین آلات سنگ بری خود تلاش کنند.

صادر شدن سنگ ایرانی

نظرات کاربران ( بدون نظر )