سنگ گرانیت چه نوع سنگی است؟

16 مهر 1399 16 0 دسته‌بندی نشده

یکی از انواع سنگ هایی که به عنوان سنگ های ساختمانی استفاده می شود سنگ گرانیت است. سنگ های گرانیتی به علت نحوه تشکیل آن از استحکام بالایی برخوردار است و معمولا در اطراف آتش فشان ها یافت می شود. چرا که این سنگ از سرد شدن مواد مذاب آتش فشان ها ساخته می شود. سنگ گرانیتی تقریبا در تمامی نقاط جهان یافت می شود. برای بررسی و آشنایی با انواع سنگ کافیست برروی لینک کلیک کنید.

ویژگی های سنگ های گرانیتی که آن را به یک گزینه مطلوب تبدیل می کند عبارتند از:

این سنگ ویژگی های مخصوصی دارد که آن را برای استفاده به عنوان سنگ ساختمانی مطلوب میکند. این روزها خرید سنگ های گرانیتی یکی از پرکاربردترین راه ها برای استفاده از سنگ در ساختمان است. همانطور که گفته شد این نوع سنگ یکی از مقاوم ترین انواع سنگ ساختمانی است. در ادامه ویژگی های سنگ گرانیت را ذکر می کنیم.

سنگ گرانیت

مقاوم در برابر نفوذ آب

یکی از ویژگی های سنگ ساختمانی گرانیت این است که تخلخل کمی دارد و همین ویژگی باعث می شود که نفوذ آب از آن بسیار سخت و تقریبا نا ممکن باشد.

سنگی مقاوم در برابر حرارت

همانطور که پیش تر هم گفته شد سنگ ساختمانی گرانیت از سرد شدن مواد مذاب آتش فشانی تولید می شود به همین علت هم طبیعی است که در برابر حرارت مقاومت مخصوصی داشته باشد. لذا استفاده از آن در ساختمان حتی در مناطق گرمسیر و کویری هم امری رایج است.

استفاده از این سنگ برای تمام عمر !

مقاومت سنگ ساختمانی گرانیت در برابر مواد اسیدی و شیمیایی بسیار بالا است. لذا اگر برای محلی که تماس مداوم با مواد شیمیایی دارد نیاز به یک سنگ پوششی دارید سنگ ساختمانی گرانیت گزینه بسیار مناسبی است. چرا که بافت بسیار مقاوم سنگ گرانیت در مقابل ساییدگی و خوردگی مقاوم است و تردد بالا آن را از بین نمی برد.

از دیگر مواردی که سنگ گرانیت را برای استفاده در ساختمان بسیار مناسب می کند این است که این سنگ با سایر مصالح ساختمانی مانند چوب ، سیمان و شیشه هم سویی دارد.

استفاده از سنگ گرانیت چه معایبی دارد ؟

سنگ های گرانیتی هم مانند هر عنصر ساختمانی برخی مزایا و برخی معایب دارد. تا این جا مزایای سنگ های گرانیتی را برشمردیم. بهتر است قبل از خرید سنگ های گرانیتی برای ساختمانتان معایب آن را هم بشناسید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

سنگ های گرانیتی جزو سنگهای سنگین است به همین علت استفاده از آن در نمای ساختمان مشروط بر استفاده از پلاک است چرا که در غیر این صورت ممکن است سنگ های گرانیتی بعد از مدتی جدا شود. همچنین نصب سنگ های گرانیت هم زمان زیادی میبرد.

از آن جایی که برای تهیه سنگ گرانیت و آماده سازی آن برای استفاده نیاز به ماشین آلات مخصوص وجود دارد. همچنین به علت زمانبر بودن و سخت بودن استخراج و آماده سازی این سنگ ، قیمت سنگ های گرانیتی نسبتا بالا است. همچنین باید در نظر داشته باشید که استفاده از سنگ های گرانیتی برای عایق کردن ساختمان مناسب نیست.

سنگ گرانیت چه کاربردی دارد؟

با خرید سنگ ساختمانی گرانیت شما می توانید از آن در تمام نقاط گوناگون ساختمانتان بهره ببرید. چرا که همانطور که پیش تر هم گفته شد این مدل از سنگ های ساختمانی، سنگ مقاومی است که در برابر عوامل مختلف از بین نمیبرد. لذا استفاده از آن برای ساخت پله ، دیوار ، نما و کفپوش استفاده می شود. همچنین از این سنگ ساختمانی در محوطه سازی در فضای شهری و جدول ها هم استفاده می شود.

استفاده از این سنگ برای ساخت کانتر ، سینک و کابینت آشپزخانه هم به تازگی رایج شده است که علاوه بر زیبایی مقاومت بسیار بالایی نیز دارد.

انواع سنگ های گرانیت :

این سنگ های ساختمانی انواع گوناگونی دارند که برخی از بهترین انواع آن سنگ نهبندان ، سنگ نطنز ، سنگ تویسرکان ، سنگ سبز کاهویی بیرجند ، سنگ سبز جنگلی بیرجند و … می باشد.

معادن سنگ گرانیت در چه جاهایی وجود دارد؟

در کشور ما معادن سنگ بسیاری وجود دارد. و می توان ایران را یک کشور غنی در حوزه سنگ های ساختمانی به حساب آورد. این نوع سنگ هم بخش قابل توجهی از معادن سنگ ایران را تشکیل می دهد.

در استان های خراسان جنوبی ، خراسان رضوی ، همدان ، اصفهان ، آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی و زنجان معادن سنگ های گرانیتی بسیاری وجود دارد که در حال بهره برداری می باشد.

لازم به ذکر است که شما می توانید انواع سنگ های گرانیت و سایر سنگ های ساختمانی را از طریق وبسایت استون لند به آسانی سفارش داده و تهیه کنید.

سنگ گرانیت

نظرات کاربران ( بدون نظر )