سنگ چینی چیست ؟ چه ویژگی هایی دارد ؟

7 آبان 1399 15 0 بلاگ

سنگ چینی چیست ؟ چه ویژگی هایی دارد ؟ مزایای استفاده از آن چیست؟ در این مطلب می خواهیم با یکی از انواع سنگ های دگرگونی که به آن سنگ کریستال یا سنگ چینی گفته می شود آشنا شویم. این سنگ ها در واقع سنگ های آهکی و یا دولومیتی هستند. اما از آن جایی که بر اثر برخی عوامل مانند درجه حرارت و فشار دوباره متبلور شده اند ، به همین دلیل آن ها را در دسته سنگ های دگرگونی قرار می دهیم.

نام سنگ چینی نشان دهنده این نیست که این سنگ از چین وارد می شود. بلکه این سنگ از معادن ایران استخراج می شود. معادن سنگ چینی در شهر های مختلف ایران وجود دارند. از آنجایی که این سنگ وقتی در ضخامت کم باشد با ضربه دیدن صدایی مانند شکستن چینی می دهد به آن سنگ چینی گفته می شود.

سنگ چینی چیست

ویژگی های سنگ چینی

سنگ چینی در واقع نوعی سنگ مرمریت با بلور های درشت است. ترکیب اصلی این سنگ کلسیم است اما در آن به مقادیری کوارتز هم وجود دارد. هر چقدر در سنگ چینی میزان کوارتز بیشتر باشد مقاومت آن بیشتر خواهد بود.

همانطور که گفتیم سنگ کوارتز هم نوعی سنگ مرمریت است و تخلخل در آن بسیار کم و در بازه ۰.۳ تا ۱.۲ درصد است. بر خلاف سنگ مرمریت استفاده از سنگ چینی در فضاهای خارجی کاملا اصولی و درست است.

از آن جایی که امروزه سنگ چینی به صورت اسلب بریده و همچنین فراوری می شود ، می توان از آن در فضاهای داخلی هم بهره برد.

رنگ سنگ چینی معمولا روشن و در طیف سفید تا کرم است. از آن جایی که این سنگ دارای تخلخل کمی می باشد ، نیازی به توری یا رزین ندارد.

همانطور که گفته شد این سنگ رنگ روشنی دارد به همین علت هم می توان از آن در مناطق گرمسیری استفاده کرد. این ویژگی سبب خواهد شد که گرمای کمتری توسط سنگ جذب شود.

کاربرد سنگ چینی

انواع مختلف سنگ ها برای مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار میگیرند. سنگ چینی هم مانند سایر این موارد کاربرد های مختلفی دارد. تا این جا متوجه شدیم که سنگ چینی چیست . در ادامه این مطلب به کاربرد های سنگ چینی خواهیم پرداخت.

کاربرد سنگ چینی در نمای ساختمان

همانطور که پیش تر هم گفته شد استفاده از سنگ چینی در فضاهای خارجی کاملا عاقلانه است و موجب ایجاد مشکلی نخواد شد. لذا از این سنگ ها می توان به عنوان سنگ نما بهره برد. رنگ روشن آن ظاهری زیباو لوکس به ساختمان شما خواهد داد.

از این سنگ معمولا برای استفاده به عنوان سنگ نما در ساختمان های شهر های گرم سیر بهره برده می شود. اگر دقت کنید در خیابان های این شهر ها ساختمان های قدیمی زیادی خواهید دید که نمای آن ها سنگ چینی است.

این سنگ ها مقاومت خوبی دارند و در طی مدت زمان طولانی آسیب چندانی نخواهند دید و هوا زدگی در آن صورت نخواهد گرفت.

کاربرد سنگ چینی در فضای داخلی

سنگ های چینی تنوع رنگ بالایی ندارند به همین علت هم معمولا در فضاهای داخلی زیاد مورد استفاده قرار نمیگیرند. اما ویژگی بخصوص سنگ های چینی که عبور دادن نور است آن ها را انتخاب مناسبی برای استفاده در فضاهای لوکس می کند. برخی گمان می کنند این ویژگی تنها منحصر به سنگ های مرمر است. اما لازم است بدانید که برخی از سنگ های چینی هم دارای ویژگی عبور نور هستند. شما برای بهره مندی از ویژگی نیازمند هزینه بسیار برای سنگ مرمر نیستید.

مسئله ای که بیشترین تاثیر را در کاهش استفاده از سنگ های چینی در فضای داخلی داشته است این است که برخی گمان می کنند این سنگ ها کیفیت بالایی ندارند و مثل سنگ های قدیمی برای محل های درجه چندم اند. این در حالی است که امروزه سنگ چینی با کیفیت بسیار بالایی تولید می شود و استفاده از آن مزایای فراوانی دارد.

سایر کاربرد های سنگ چینی

از سنگ چینی در محوطه های گوناگون مانند میادین ، پارک ها و جدول ها استفاده می شود. از این سنگ ها همچنین برای ساخت نیمکت های سنگی هم بهره برده می شود.

سنگ چینی چه معایبی دارد ؟

از معایب سنگ چینی می توان به تنوع رنگی کم آن اشاره کرد. همچنین این مسئله باعث شده تا این روز ها برای استفاده از تنوع بالا از سنگ تراورتن استفاده شود. در حالی که اگر انتخاب شما سنگ هایی با رنگ روشن باشد ، انواع چینی ها می توانند گزینه های خوبی برای شما باشند.

انواع سنگ چینی چیست؟

انواع سنگ چینی چیست ؟ از کجا استخراج می شوند ؟ و چه کاربردی دارند ؟ سنگ های چینی هم از معادن مختلف استخراج می شوند. همین مسئله باعث می شود تا در برخی از ویژگی ها با یک دیگر متفاوت باشند. اما سنگ هایی که می توان در دسته سنگ چینی قرار داد ، انواع گوناگونی دارند که از برخی از آن ها نام می بریم.

  • سنگ کریستال ازنا : یکی از بهترین انواع سنگ های چینی است که به سنگ ارباب هم مشهور شده است‌. علت این شهرت این است که از این سنگ در ابتدا توسط شخصی به نام مرحوم حاج قنبر رحیمی به بهره برداری رسید که ایشان به ارباب قنبر مشهور بودند.
  • سنگ چینی نی ریز
  • سنگ چینی سیرجان
  • سنگ چینی قروه
  • سنگ چینی الیگودرز

نظرات کاربران ( بدون نظر )