سنگ طبیعی ساختمان چیست ؟

25 فروردین 1400 40 0 بلاگ

سنگ طبیعی ساختمان از جمله مصالحی است که در ساخت و ساز کاربرد بسیار بالایی دارد طوری که با گذشت زمان نیز هیچ تاثیری در کیفیت آن ایجاد نمی‌شود. ایران از لحاظ انواع سنگهای طبیعی بسیار غنی بوده و مراکز زیادی در زمینه پخش انواع سنگ های طبیعی در کشور فعالیت می کنند. 

سنگ یک جسم طبیعی است که از کنار هم قرار گرفتن تعدادی کانی تشکیل شده است. در کارهای ساختمانی، سنگ یکی از مصالح اصلی می باشد که کاربرد بسیار بالایی داشته و در نمای داخلی و خارجی، کف ساختمان و دیوار ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ طبیعی ساختمان

به عبارت دیگر سنگ طبیعی ساختمان متریالی است که در طبیعت تشکیل می شود. مواد تشکیل دهنده آن عبارتند از ترکیب مواد معدنی و کانی ها اما سیلیس عنصر اصلی تشکیل دهنده سنگ طبیعی می باشد.

نحوه ترکیب شدن این مواد با هم در طی هزاران سال، نوع سنگ طبیعی را به وجود می آورد. انواع سنگ طبیعی شامل سنگ مرمریت، سنگ مرمر، سنگ تراورتن، سنگ گرانیت، سنگ کوارتز … می باشد. از این تعداد گفته شده سنگ های مرمر و مرمریت جز سنگ های رسوبی، سنگ گرانیت جزو سنگ های آذرین و سنگ تراورتن جز سنگ های دگرگون به حساب می آیند.

مزایای سنگ نمای طبیعی :

  • برخورداری از وزن مناسب
  • عایق صوت و حرارت: این ویژگی منحصر به سنگ تراورتن می باشد.
  • زیبایی و تنوع رنگ
  • دوام بالا که سنگ های گرانیت و تراورتن دارای استقامت و دوام بالایی می باشند. گرانیت ها از مقاومت سایشی و خمشی بالایی برخوردارند. در کل انواع مختلف سنگ در صورت استفاده مناسب با دوام بوده و مقاومت بالایی دارند.
  • مقاوم در آتش سوزی
  • انعطاف پذیری در اجرا و قابلیت فرم پذیری مناسب بر روی کلیه سطوح

نظرات کاربران ( بدون نظر )