سنگ ساختمان سازی: بخش دوم

18 خرداد 1400 23 0 بلاگ

سنگ ساختمان سازی انواع مختلفی دارد. در مقاله پیشین ما با پنج سنگ ساختمانی که کاربرد زیادی در ساخت و ساز دارند آشنا شدیم . حال در این مقاله با پنج نوع سنگ ساختمان سازی دیگر از جمله لاتریت، مرمر، گنیس، کوارتزیت و تراورتن آشنا می‌شویم.

1.لاتریت

از سنگ لاتریت برای ساخت و ساز استفاده می‌کنند، اما سطح خارجی آن نیاز به گچکاری دارد. این سنگ حاوی درصد بالایی از اکسید آهن است و به راحتی می توان آن را به صورت بلوک درآورد. لاتریت در انواع نرم و سخت وجود دارد و مقاومت فشاری لاتریت بین 1.9MPa و 2.3 MPa است و مقاومت آن با تغییر فصل افزایش می یابد. رنگ لاتریت ممکن است قهوه ای ، قرمز ، زرد ، قهوه ای و خاکستری باشد.

سنگ لاتریت

2. سنگ مرمر

از این سنگ برای نما، تزئین ستون‌ها، کفپوش و پله‌ها استفاده می‌شود. مقاومت فشاری سنگ مرمر از 70MPa تا 75MPa متغیر است. از جمله ویژگی‌های ظاهری این سنگ می‌توان به محکم بودن، یکدست بودن و صیقل عالی اشاره کرد. می توان آن را به راحتی برش داد و به اشکال مختلف تراشید. سنگ مرمر در رنگ های مختلف مانند سفید و صورتی موجود است.

3.گنیس

این نوع سنگ به دلیل وجود مواد مضر در ترکیب آن تنها برای ساخت جزئی استفاده می شود زیرا این ضرات می‌توانند به بنای ساختمان آسیب برسانند. با این حال ، ممکن است انواع مختلفی از سنگ گنیس در کارهای ساختمانی استفاده شود. مقاومت فشرده سازی در این سنگ  از 50MPa تا 200MPa متغیر است. دانه های ریز و درشتی دارد و رنگ آن ممکن است خاکستری روشن ، صورتی ، بنفش ، خاکستری مایل به سبز و خاکستری تیره باشد.

سنگ گنیس

4. کوارتزیت

از سنگ کوارتزیت برای ساخت بلوک‌های ساختمانی، اسلب‌ها و سنگدانه‌های بتن استفاده می‌شود. ساختار کوارتزیت ریز تا دانه درشت و عمدتا دانه ای و مارک دار است و عمدتا از فلدسپات و میکا به مقدار کم تشکیل شده است. قدرت خرد کردن این سنگ بین 50MPa تا 300MPa است و در رنگ های مختلف مانند سفید ، خاکستری ، مایل به زرد موجود هستند.

کوارتزیت

5. تراورتن

سنگ تراورتن در زمینه ساختمان‌سازی بسیار معروف است از جمله کاربردهای این سنگ در ساختمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از سنگ تراورتن در سنگفرش و محوطه جلوی ساختمان
  • مسیرهای باغ و حیاط
  • نمای ساختمان
  • نمای استخر و حمام

وزن مخصوص آن 1.68 و مقاومت فشاری از 80-120 MPa متغیر است. این سنگ با حفره های چاله دار و فرورفتگی در سطح آن مشخص می شود و این بدان معنی است که دارای سطحی متخلخل و بافتی متمرکز است. می توان آن را صاف و براق صیقل داد و در رنگ های مختلف از خاکستری تا قرمز مرجانی وجود دارد.

سنگ تراورتن

از جمله ویژگی‌های مثبت این نوع سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • عدم جذب گرما؛ سطح این سنگ همواره خنک است به همین دلیل برای استفاده در مناطق گرم بسیار مناسب است. از جمله جکوزی و حمام
  • عایق صوتی و حرارتی است
  • درز و شکاف به ندرت در آن دیده می‌شود
  • مقاومت بالا در برابر انبساط و انقباض بدلیل وجود منافذ بالا
  • عدم از بین رفتن سنگ در طول زمان

لایه بندی سنگ تراورتن به شکل افقی و با شیب کم انجام می شود، از این رو استخراج آن آسان و در مناطق قابل دسترس و کم ارتفاع صورت می گیرد

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-56233174 تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید سنگ وزرا را در اینستاگرام دنبال کنید.

نظرات کاربران ( بدون نظر )