سنگ ساختمانی مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

21 دی 1399 25 0 بلاگ

در این مقاله قصد داریم تا شما را با سنگ ساختمانی مناسب برای راه پله، دیوار و نمای خارجی آشنا کنیم پس با ما همراه باشید. سنگ ‌ها از مواد سخت و مقاومی با تنوع رنگ و جنس بسیار بالا هستند که از قدیم به‌عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی مورد استفاده بود. این ماده علاوه بر اینکه نقش مهمی در مقاوم‌ سازی ساختمان ایفا می‌کند به‌ عنوان عنصری تزئینی برای زیباتر کردن بناهای مختلف کاربرد دارد.

سنگ ‌ها قابلیت ‌های ویژه ‌ای دارند که آن‌ها را از سایر مصالح ساختمانی متمایز می‌کند. دوام و مقاومت بسیار بالا، جلا پذیری مطلوب، مقاومت سایشی و ضربه ‌ای بالا، قابلیت برش و صیقل خوردن، قابلیت شستشو، ثبات رنگ، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، مقاومت خمشی، غیرقابل نفوذ بودن، مقاومت در برابر تغییرات جوی، پایداری در برابر مواد اسیدی و قلیایی و … ازجمله ویژگی ‌های منحصر به فرد انواع سنگ های ساختمانی مناسب می باشد.

البته مهم این است که بدانیم هرسنگ با چه جنسی برای کدام قسمت یک ساختمان کاربرد دارد. سنگ ساختمانی باعث استحکام و زیبایی ساختمان ها و همچنین باعث افزایش عمر مفید ساختمان ها می گردند.

سنگ ساختمانی مناسب

سنگ ساختمانی مناسب برای نمای خارجی چه ویژگی هایی دارد؟

سنگ مناسب برای نمای خارجی و یا نمای ساختمان سنگی است که در برابر سرما، گرما و اشعه UV نور خورشید مقاوم باشد. با توجه به این مسئله سنگ هایی که در مقابل عوامل فوق مقاومند عبارتند از سنگ تراورتن، سنگ گرانیت و سنداستون

از بین سنگ های مناسب برای نما سنگ تراورتن به دلیل وجود خلل و فرج با ملات خوب جذب می شود ولی در مورد سنگ های گرانیت و سنداستون حتما به هنگام نصب باید از روش اسکوپ استفاده کرد.

سنگ ساختمانی مناسب برای پله و راه پله چه ویژگی هایی دارد؟

سنگ مناسب برای راه پله ها و پاگردها مخصوصا اماکن پر رفت و آمد سنگی است که از مقاومت خوبی برخوردار باشد. سنگ گرانیت بهترین گزینه برای استفاده در پله های ساختمان می باشد. اما اگر تمایل به استفاده از سنگ مرمریت وجود داشته باشد باید حتما از جنس مرغوب و درجه یک مرمریت استفاده شود.

ویژگی های سنگ ساختمانی مناسب برای دیوار داخلی :

احتمال ضربه خوردن و سایش سنگ، همیشه وجود دارد. به همین دلیل با توجه به مورد استفاده، لازم است ویژگی های مختلفی را داشته باشد. ویژگی های زیر، مهم ترین مشخصه های اصلی سنگ ساختمانی مناسب برای دیوار داخلی هستند.

  • سطح بدون تخلخل
  • مقاومت در برابر مواد مختلف مانند شوینده ها
  • ظاهر زیبا
  • مقاومت در برابر ضربه
  • مقاومت در برابر سایش
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-56233174 تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید سنگ وزرا را در اینستاگرام دنبال کنید.

نظرات کاربران ( بدون نظر )