سنگ تراورتن چیست ؟ کاربرد آن در ساختمان

20 مهر 1399 13 0 دسته‌بندی نشده

سنگ تراورتن چیست ؟ یکی از انواع سنگ های آهکی که کاربرد زیادی در ساختمان سازی دارند سنگ های تراورتن هستند. از سنگ های تراورتن در نمای ساختمان نیز استفاده می شود. در ادامه به انواع ویژگی ها و کاربرد های این سنگ خواهیم پرداخت.

با ته نشین شدن رسوبات در غار ها این سنگ های رسوبی به وجود می آیند. به همین علت هم با توجه به ترکیب موجود در آن می تواند رنگ های گوناگون قرمز ، قهوه ای ، زرد و … را داشته باشد. رنگ این سنگ ها ممکن است یک دست و یا دارای رگه های رنگی باشد که این هم بستگی به این دارد که در زمان تشکیل این سنگ ها چه ترکیباتی دخیل بوده اند.

ویژگی های سنگ تراورتن چیست ؟

سنگ های تراورتن مقاومت بالایی دارند و همچنین ظاهر زیبایی هم دارند و می توان آن ها را به سادگی صیغل داد. به دلیل وجود همین مزیت ها استفاده از این سنگ در ساختمان سازی متداول شده است.

وجود حفره های متعدد در داخل سنگ های تراورتن باعث شده است که عایق های خوبی برای صدا و حرارت باشند. همچنین این حفره ها عاملی است که مقاومت این سنگ ها را هم بسیار بالا می برد. چرا که با نفوذ سیمان در این حفره ها چسبندگی این سنگ ها به دیواره هم افزایش می یابد.

وجود این حفره ها در این سنگ ها به علت نفوذ گاز های گوناگون در هنگام تشکیل است.

سنگ های تراورتن چه مزایا و معایبی دارند؟

معمولا هر سنگی که بخواهید در ساختمان خود از آن بهره ببرید دارای مزایا و معایبی است. سنگ تراورتن هم از این قاعده مستثنی نیست . پس بهتر است مزایا و معایب آن را بشناسید و با توجه به شرایط خود اقدام به انتخاب کنید.

مزیت های سنگ تراورتن چیست ؟

نکته مهمی که در رابطه با این سنگ ها وجود دارد این است که قیمت نسبتا مناسب و ارزانی دارند. علاوه بر آن از مقاومت بالایی برخوردار اند و ساختمان شما را در برابر لرزش ایمن می کنند.

شما با استفاده از این سنگ ها می توانید ساختمانی با نمای لوکس بسازید. ظاهر زیبای این سنگ ها تاثیر فراوانی در زیبایی ساختمان شما خواهند داشت.

همانطور که گفته شد این سنگ ها عایق صدا و دمایی بسیار خوبی هستند. سطح سنگ تراورتن خنک است و گزینه مناسبی برای استفاده در مناطق گرمسیری و دیواره استخر هاست.

از دیگر مزایای سنگ های تراورتن می توان به ضریب انبساط طولی پایین آن اشاره کرد و همچنین مقاومتی که در برابر لرزش زمین دارد.

سنگ تراورتن چیست ؟

معایب سنگ تراورتن چیست؟

همانطور که گفتیم این سنگ هم دارای معایبی است. اگر شما به دنبال سنگی یکدست برای ساختمان خود می باشید، این نوع سنگ برای شما مناسب نیست چرا که تراورتن طرح و رنگ یکنواختی ندارد.

سنگ های تراورتن در مقابل سرما مقاومت بالایی ندارند و بهتر است در مناطق بسیار سرد از آن ها استفاده نشود. اگر سنگ تراورتن خیس شود با کاهش دما به آسانی می شکند. پس اگر از این سنگ استفاده کردید حتما در فصل سرما آن را بپوشانید و مانع خیس شدنش شوید.

کاربرد سنگ تراورتن در ساختمان چیست؟

سنگ تراورتن را می توان در بخش های گوناگون ساختمان استفاده کرد. از آنجایی که این سنگ ها به علت لایه بودن و داشتن رنگ های گوناگون ظاهر بسیار زیبایی دارند تقاضا آن در سالهای اخیر به شدت افزایش یافته است. از این سنگ در نمای ساختمان می توان به زیبایی استفاده کرد. از آنجایی که ظاهر زیبای سنگ های تراورتن طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرده است لذا اخیرا در دو نوع پر شده و پر نشده مورد فروش قرار میگیرد.

خرید سنگ های پر شده برای مناطقی که امکان آب خوری بیشتری دارند مثل حمام و دستشویی مناسب تر است. البته به طور کلی بهتر است از این سنگ ها در این مناطق استفاده نکنید. استفاده از سنگ های متخلل تراورتن در سایر نقاط منزل ایرادی ندارد. البته معمولا از این سنگ ها برای نما و فضا های روی کار استفاده می شود چرا که بیشتر هدف ظاهر زیبای این سنگ هاست.

معادن سنگ تراورتن در ایران

یکی از بزرگترین معادن سنگ ایران معدن سنگ تراورتن در محلات است که ۵۰ درصد از منابع این سنگ در ایران محسوب می شود. در این شهرستان معادن متعددی وجود دارد که انواع گوناگون سنگ های تراورتن از آن استخراج می شود. در دیگر شهر های استان مرکزی مثل دلیجان هم معادن سنگ تراورتن وجود دارد‌.

در استان های آذربایجان شرقی و غربی نیز انواعی از سنگ های تراورتن وجود دارند. همچنین در شهرستان کاشان نیز برخی از این معادن وجود دارند که میتوان از آن بهره جست.

از دیگر معادن این سنگ در ایران میتوان به معادن سنگ تهران و همدان نیز اشاره کرد.

برخی از انواع سنگ های تراورتن :

سنگ های تراورتن آبگرم
سنگ های تراورتن ابیانه
سنگ های تراورتن آتشکوه
سنگ های تراورتن اسک
سنگ های تراورتن ترامیت بوکان
سنگ های تراورتن ترشاب
سنگ های تراورتن حاجی آباد
سنگ های تراورتن خرمایی تکاب
سنگ های تراورتن دره بخاری
سنگ های تراورتن زرد آبنوره
سنگ های تراورتن زرد اصفهان
سنگ های تراورتن سه
سنگ های تراورتن سیلور آذر شهر
سنگ های تراورتن سیلور تفرش
سنگ های تراورتن سیلور تکاب
سنگ های تراورتن سیلور کاشان
سنگ های تراورتن سیلور میاندوآب
سنگ های تراورتن سیلور ونگوگ
سنگ های تراورتن شکلاتی

نظرات کاربران ( بدون نظر )