سازه‌های سنگی فوق العاده؛ بخش اول

22 خرداد 1400 42 0 بلاگ

سازه‌های سنگی به دلیل زیبا بودن و چشمگیر بودنشان همواره مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده‌اند. در این مقاله قصد داریم شما را با زیباترین سازه‌های سنگی در سراسر دنیا آشنا کنیم.

سنگ یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی در جهان است که به دلیل استحکام و مقاومت آن محبوب همگی بوده است. در دوران باستان آن را به دلیل وفورش انتخاب می کردند و به عنوان ماده طبیعی ، به راحتی در دسترس و قابل اعتماد بود.جای تعجب نیست که چرا از این ماده برای بناهای مهم مانند عبادتگاه ها ، قلعه ها و کاخ ها استفاده می‌کردند زیرا تقریباً از هر ماده دیگری دوام بیشتری داشت. هریک از سازه‌هایی که در این مقاله می‌بینید گواهی بر این است که سنگ‌ها قدرت فوق‌العاده‌ای برای فرم‌دهی دارند.

سازه های سنگی
  1. کاسا میلا، بارسلونا، اسپانیا؛1913، آنتونی گائودی

آخرین خانه ای که گائودی تا به حال طراحی کرده است ، این ساختمان به دلیل نمای منحصر به فرد آهک خود ، لقب La Pedrera (معدن سنگ) را به خود اختصاص داده است.

سازه های سنگی

2. کلیسای سن جیووانی باتیستا ، مونگو ، سوئیس ، 1996 ، ماریو بوتا

در سال 1986 کلیسای قرن 17 توسط بهمن ویران شد ، که ماریو بوتا آن را با طراحی خیره کننده خود جایگزین کرد. سنگ مرمر سفید و گنیس تیره حالتی نشاط آور به کلیسای کوچک می دهد.

سازه های سنگی

3. پونت دو گارد، نیمس ، فرانسه

از بلندترین قنات رومی در جهان ، Pont du Gard برای آوردن آب چشمه تازه به منطقه استفاده شد. سنگها بدون نقص با دقت بریده می شوند و از هیچ ملاتی برای قائم نگه داشتن آن استفاده نشده است.

سازه های سنگی

4. مسجد جامع منطقه مالی ملک عبدالله ، ریاض ، عربستان سعودی ، 2017 ، عمرانیا

با توجه به تعداد زیاد برج‌ها در ریاض ، سقف مسجد جامع منطقه مالی ملک عبدالله یکی از موارد مهم در طراحی بود.

سازه های سنگی

5. موزهوم سوش ، سوش ، سوئیس ، 2018 ، چاپسر اشمیدلین و لوکاس ولمی

ترکیب آنچه از یک صومعه قرن دوازدهم و یک کارخانه باقی مانده است برای ایجاد موزه سوش در سوئیس استفاده شد. معماران برای حفظ این دوسازه قدم های زیادی برداشتند و برای ایجاد فضایی چشمگیرتر تعداد 9000 تن سنگ حفاری شد.

سازه های سنگی

6.پایانه اتوبوسرانی نوشیر ، نوشیر ، ترکیه ، 2010 ، معماران بهادر کول

دیوار سنگی که ساختار فولادی و شیشه ای را احاطه کرده است سایه و پناهگاه داخل ایستگاه اتوبوس را فراهم می کند. فرم های انتزاعی نشانه ای از توپوگرافی منطقه هستند.

سازه های سنگی

7.اپرا و باله ملی نروژ ، اسلو ، نروژ ، 2008 ، اسنهتا

به گفته اسنوهتا ، فرم پایین ساختمان به همان اندازه که نمادی از معماری است، به عنوان منظره‌ای چشمگیر نیز در نظر گرفته شده است. این میدان از سنگ مرمر سفید کارارا با چکش ساخته شده است.

سازه های سنگی

8. شهر فرهنگ گالیسیا ، سانتیاگو دو کامپوستلا ، اسپانیا ، 2011 ، معماران آیزنمن

طراحی این ساختمان با الهام از نقشه خیابان قرون وسطایی سانتیاگو ، اسپانیا انجام شده و تصاویری از تپه های نورد را تداعی می کند ، و باعث می شود با چشم انداز اطراف ترکیب شود.

اگر این مطالب برای شما جالب بود، می‌توانید مقاله‌ی دیگر ما را مبنی بر کاربرد سنگ در معماری معاصر بخوانید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-56233174 تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید سنگ وزرا را در اینستاگرام دنبال کنید.

نظرات کاربران ( بدون نظر )