دلایل جدا شدن سنگ از نما

6 آبان 1399 14 0 بلاگ

جدا شدن سنگ از نما خطرات زیادی را برای افراد رهگذر و ساکن در یک ساختمان تجاری و یا مسکونی به دنبال دارد. پیدا کردن دلایل جدا شدن سنگ نما و رفع عوامل مخرب در مقاومت سنگ نما و همین طور رعایت اصول نصب و نگهداری سنگ نمای ساختمان از موارد تاثیر گذار در جلوگیری از افتادن سنگ نما است.

توجه : کاربر گرامی در صورتی که درخصوص پیدا کردن سنگ نمای مناسب نیاز به راهنمایی داشتید کافیست از مقاله “” بهترین سنگ نمای ساختمان برای خرید “” استفاده کنید.

یکی از مصالحی که این روز ها به وفور در نمای ساختمان ها مشاهده می شود، سنگ است. سنگ از دید معماری و زیبائی بنا را سنگین و دارای انسجام می کند و به ساختمان های شهر هویت معنا داری می بخشد. سنگ از مصالحی است که با توجه به آلودگی های شهری ، دیرتر از بقیه مصالح کثیف شده و تمیز کردن آن هم نسبت به بقیه مصالح ساده تر است.

علت افتادن سنگ نما ساختمان با توجه به نوع مصالح به کار رفته و جنس سنگ کار شده در نمای ساختمان و تحت تاثیر عوامل محیطی متفاوت است. در ادامه با ما همراه باشید تا از دلایل جدا شدن سنگ از نما آگاه شوید.

دلایل جدا شدن سنگ از نما :

  • عوامل هوازدگی شیمیایی و فیزیکی
  • اجرای نماسازی در داخل و خارج ساختمان توسط افراد فاقد آموزش های لازم
  • میزان تخلخل در اثر نفوذ آب باران به داخل حفره های سنگ
  • نیروی قوی زلزله
  • وجود رشته های آهکی در سنگ که بر اثر سرما و گرما و نم باران و شرایط جوی دیگر بازتر شده و خود را از بستر ملات سیمان ول کرده و موجب به زمین افتادن سنگ می شود.

چرا سنگ گرانیت برای نما خیلی مناسب نیست؟

سنگ گرانیت به علت سخت بودن و کم بودن خلل و فرج آن (تخلخل کم) در پشت سنگ و جذب آب بسیار کم برای نصب در نما با ملات سیمان و ماسه به تنهایی کار کاملا غیر حرفه ای و مشکل ساز می باشد. چون دوغاب را به خوبی جذب نمی کند و به همین دلیل معمولا چسبندگی کافی بین سنگ و دوغاب به وجود نمی آید. این موضوع باعث می شود تا کمتر از یک سال سنگ خود را از ملات جدا کرده و از نما جدا شود.

اسکوپ سنگ نما (اتصال) چیست؟

سنگ های ساختمانی به دلیل داشتن سطح نسبتا صاف، مکش آب پایین، امکان جدا شدن از ملات پشت خود در اثر کوچکترین زمین لرزه ای دارد. برای جلوگیری از سقوط سنگ بین ملات پشت آن و سنگ به روشهای مختلفی گیرداری ایجاد می کنند که به این روشها در اصطلاح اسکوپ کردن سنگ می گویند.

راه های مهار کردن سنگ نمای ساختمان :

مهار کردن نما زمانی اجرا می شود که سنگ نما به دلایل متعددی شل شده اند و یا اینکه مهار کردن نما زمانی نیاز می شود که جلوگیری از ریزش سنگ نما هدف اجرای مهار کردن نما باشد. مهار کردن نما و نیز مهار کردن نمای ساختمانی جهت جلوگیری از ریزش سنگ نما توسط روش های مختلفی اجرا می شود که به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

  • مهار کردن نما توسط چسباندن سنگ به پشت سنگ پلاک
  • مهار سنگ نما با پیچ و رول پلاک
  • چسباندن قطعه مستطیلی سنگ به پشت سنگ نما

نظرات کاربران ( بدون نظر )