دسته بندی سنتی انواع سنگ ها

7 آبان 1399 20 0 بلاگ

دسته بندی سنتی انواع سنگ ها شامل سنگ گرانیت، سنگ مرمر، سنگ های بر پایه کوارتز، سنگ آهک، سنگ لوح، سرپانتین، تراورتن می شود در ادامه با ما همراه باشید تا با هرکدام از این سنگ ها آشنا شوید.

سنگ تراورتن :

سنگ تراورتن نوعی سنگ تزئینی است که در دسته سنگ ‌های آهکی متخلخل قرار می‌گیرد. این سنگ‌ ها در حقیقت از رسوبات چشمه‌ های آب گرم به جا مانده‌اند و حفره‌های روی سنگ‌ها نیز ناشی از گازهای محبوس در همین آب ‌های گرم هستند. برای آشنایی بیشتر با سنگ تراورتن کافیست کلیک کنید.

تنوع رنگی و الگویی بالای سنگ‌ های تراورتن آن‌ ها را به انتخابی ایده ‌‌آل و گسترده برای طراحی نماهای ساختمان‌ها، دیوارها و کف استخرها، کف ‌پوش‌ها و سنگ ‌فرش‌ها تبدیل کرده است. ضمن این‌که میزان تخلخل و کیفیت سنگ‌ها نیز تنوع بسیاری دارد، دست علاقه‌ مندان را برای انتخاب باز گذاشته است.

منشأ رسوبی تراورتن یک مساله به شدت ناهمسان ایجاد می کند و ممکن است به عنوان سنگ تراورتن موج دار (سنگ به گونه ‌ای برش داده می شود که رگ های رنگی هوازدگی در نمای پرداخت شده نهایی سنگ قابل رویت باشد) یا سنگ تراورتن بی موج (در راستای موازی با رگه های صفحه ای برش داده می شود و هنگامی که برش که به طور تصادفی انجام شود اثر گل دار در نمای پرداخت شده نهایی سنگ دیده می شود) به بازار عرضه شود.

سنگ گرانیت :

سنگ گرانیت یکی از انواع پرکاربرد سنگ در ساختمان است که در کف، دیوار، پله کاربرد دارد.یکی از گونه های سنگ آذرین درونی سنگ گرانیت بوده که به سنگ خارا نیز مشهور می باشد. این نوع سنگ دارای بافتی با دانه های متوسط تا درشت بوده و با وجود این که کانی های موجود در آن ، به رنگ ‌های گوناگونی از صورتی تا خاکستری پررنگ و حتی سیاه یافت می شود. لازم است بدانید گرانیت جزو سنگین ترین سنگها به شمار می رود که با این حال دارای استحکام و مقاومت زیادی می باشد.

با این وجود لازم است بدانید این سنگ نه تنها می‌ تواند در مقاوم سازی ساختمان نقش مهمی ایفا کند بلکه به دلیل تنوع رنگ، به عنوان عنصری جهت زینت بخشیدن به بناهای مختلف نیز کاربرد دارد. باید بدانید که برای انجام الزامات فیزیکی سنگ گرانیت، می بایست تحت استاندارد c615 یا 5694 ملی ایران باشد.

دامنه رنگ های سنگ گرانیت شامل : صورتی، قرمز، آبی، سبز، برنزی، قهوه ای، سیاه می باشد.

دسته بندی سنتی انواع سنگ ها

سنگ مرمر :

این سنگ، نوعی سنگ آهک دگرگون شده با کانی های رنگارنگ است که کلسیت اصلی ترین کانی تشکیل دهنده آن بوده که در طی فرآیند دگرگونی متبلور و درشت تر می شود. وقتی سنگ آهک در معرض فشار و حرارت زیاد قرار می گیرد، دگرگون شده و مرمر به وجود می آید. این نوع سنگ هم به صورت یکدست و هم با رگه هایی به رنگ های متنوع یافت می شود.

سنگ های مرمر از نظر دوام به چهار دسته تقسیم می شوند :

گروه A: این گروه از سنگ مرمر، باکیفیت و بادوام است و هیچ عارضه زمین ‌شناسی، خلل و فرجی ندارد.

گروه B: این گروه نیز شبیه به گروه بالاست البته با کیفیت کاری کمتر و نیاز به مقداری چسب زنی ، منفذ گیری و واکس زنی دارد.

گروه C: از آن جایی که سنگ های مرمر دارای برخی اشکالات زمین شناسی از قبیل خلل و فرج ، رگه ها و برخی خطوط جدا کننده می باشند، در زمان بهره برداری لازم است با برخی از اشکال تقویتی مثل رزین پلی استر یا پوشش اپوکسی ترمیم شوند.

گروه D: این گروه مرمر های رنگی را شامل می شوند که در موارد تزیینی به کار می روند. همچنین نسبت به گروه قبل نیازمند پرداخت های پیشتر و تغییرات در کیفیت بیشتری هستند . اما به صورت کلی مشابه گروه قبل هستند.

سنگ آهک :

سنگ آهک (Limestone) سنگ رسوبی با منشأ شیمیایی یا زیست‌ شیمیایی است که بیشتر از کلسیم ‌کربنات تشکیل شده است. این سنگ بیشتر به صورت آهک رسی ، آهک ماسه‌ای و دولومیت یافت می‌گردد. آهک خالص سفیدرنگ است ولی وجود ناخالصی ها می تواند تا حدودی باعث تغییر رنگ آن شوند.

  • سنگ آهک الیتی : به طور کلی از ذرات کروی به نام الیت تشکیل شده است
  • سنگ آهک دولومیتی : سنگ کربنات رسوبی که عمدتا از کانی دومی تشکیل شده و از طرح رنگ هایی شامل خاکستری روشن برنزی تا قهوه ای روشن میباشد.
  • کات کبود : ماسه سنگ دگرگون ریزدانه با افزایش رنگ هایی از سایه های آبی، خاکستری، سبز و قرمز با رنگ های سطحی تصادفی از طلایی و قهوه ای می باشد.
  • اسلیت : سنگ ریز دانه ای که به راحتی در امتداد کلیواژ جدا می ‌شود و رنگ‌ های آن خاکستری، قرمز، بنفش، سیاه، سبز و قهوه ای می باشد.
  • شیست : این سنگ حاوی فلد سپار کوارتز دگرگون ورقه ای شامل میکا یا کلریت می باشد. شیست به راحتی در امتداد صفحات فولیاسیون جدا میشود.

سنگ سرپانتین :

سرپانتین سیلیکات مگنزیم ترکیبی با کیفیت جواهر به رنگ سبز، سبز مایل به زرد یا سبز مایل به قهوه ای است. نام این سنگ برگرفته از رنگ سبز مار است. سنگ سرپانتین فقط یک سنگ جواهر نیست بلکه گروهی از مواد معدنی متشکل از بیش از 20 عضو مرتبط به هم است.

 اکثر سنگ های این گروه برای کاربرد نمای بیرونی مناسب هستند. زیرا هنگام قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی طبیعی کیفیت پرداخت خود را حفظ خواهند کرد. و بعضی سرپانتین ها هنگام به کارگیری در کاربرد های بیرونی به صورت رنگ رفته شناخته می‌شوند.

سنگ لوح :

این سنگ درواقع نوعی سنگ ریز بلورین دگرگونی است که به صورت لایه های رسی رسوب شده قرار دارند. این سنگ بیشتر از میکاها، کلریت و کوارتز تشکیل شده اند.

سنگ لوح به رنگ های گوناگونی است: سیاه، آبی، ارغوانی، قرمز، سبز و یا خاكستری، اختلاف رنگ بندی آن بستگی به مواد مختلفی دارد كه قبلا در خاک رس وجود داشته است. سیاهی رنگ سنگ لوح به خاطر مواد زنده ای است كه در گل رس اصلی بوده و بعد به كربن تبدیل شده است. و باید بدانید که سنگ لوح در دو نوع رنگ رفته و دارای رنگ ثابت می باشد.

نکته : باید بدانید که سنگ لوح تحت استاندارد Astm c629 الزامات فیزیکی را شامل درصد جذب آب، چگالی، مقاومت فشاری، مدول گسیختگی، مقاومت در برابر سایش و مقاومت خمشی است.

سنگ های بر پایه کوارتز :

سنگ های رسوبی با دانه های متوسط تا ریز که حداقل 60 درصد سیلیس دارند انواع تجاری مرسوم آن عبارتند از :

کات کبود ماسه سنگی : کات کبود ماسه سنگی فلدسپاتیک متراکم، سخت و معمولا ریزدانه می باشد که به رنگ خاکستری متمایل به سبز متوسط تا تیره یا خاکستری متمایل به آبی می باشد
سنگ قهوه ای : سنگی رسوبی متراکم و با دانه بندی متوسط با رنگ قهوه ای تیره تا قرمز قهوه ای
ماسه سنگ کوارتزیت : حاوی حداقل ۹۰ درصد سیلیس آزاد میباشد.

نظرات کاربران ( بدون نظر )