انواع سنگ مرمریت در ساختمان ( بخش اول )

30 مهر 1399 205 0 بلاگ

سنگ مرمریت یکی از متنوع ترین سنگ های ساختمانی است. انواع سنگ مرمریت از نظر شکل ظاهری و ویژگی های دیگر تنوع بسیار بالایی دارند. این سنگ ها در بخش های گوناکون ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند. در این مطلب قصد داریم هر یک از انواع سنگ مرمریت را بشناسیم و ویژگی های هر یک را نام ببریم. سنگ های مرمریت در انواع و اقسام طرح ها و رنگ های زیبا وجود دارند. مشخص است که هر کدام از آن ها قیمت مخصوص به خود را دارند.

چه عواملی روی قیمت سنگ مرمریت اثر گذار هستند؟

برای تعیین قیمت انواع سنگ مرمریت فاکتور های زیادی تاثیر دارند. چند مورد از مهم ترین فاکتور ها عبارتند از :

کیفیت سنگ

یکی از مهم ترین عواملی که نقش تعیین کننده ای در قیمت سنگ های مرمریت دارند ، آنالیز سنگ است. هر چقدر آنالیز سنگ بیشتر با حالت مطلوب آن منطبق باشد قیمت بیشتری هم خواهد داشت.

طرح و رنگ متنوع

همانطور که قبلا هم گفته شد سنگ های مرمریت تنوع بسیار بالایی دارند. این تنوع شامل رنگ و طرح آن ها هم می شود. هر چقدر رنگ سنگ خاص تر باشد قیمت آن هم بالاتر خواهد بود.

ابعاد سنگ

از آن جایی که از سنگ های مرمریت به عنوان کفپوش استفاده میشود، این سنگ ها باید مقاومت بالایی داشته باشند. هر چقد ابعاد سنگ بزرگتر و متعارف تر باشد قیمت آن بیشتر می شود.

سورت و نوع فراوری سنگ

از دیگر عوامل تعیین کننده قیمت انواع سنگ مرمریت دارند سورت سنگ و نوع فراوری آن است. هر چه سورت سنگ یکدست تر باشد و یا فراوری آن پیشرفته تر باشد قیمت آن هم افزایش میابد.

انواع سنگ مرمریت

سنگ های مرمریت تنوع بسیار فراوانی دارند. در ادامه چند مورد از پرطرفدارترین سنگ های مرمریت را به شما معرفی خواهیم کر

سنگ دهبید یکی از پرمصرف ترین سنگ های ساختمانی است که ظاهری بسیار لوکس به ساختمان شما می دهد. این سنگ معمولا زمینه روشن کرم رنگ دارد. اما بعضی از سورت های آن رنگ تیره دارند که نمای بسیار زیبایی ایجاد می کند. این سنگ ویژگی های فیزیکی بسیار خوب و ساب پذیری بالایی دارد.

سنگ مرمریت لاشتر

اگر برای ساختمان خود نیاز به یک سنگ تیره رنگ بسیار زیبا دارید ، سنگ لاشتر یک گزینه فوق العاده است. این سنگ رنگ خاکستری تیره یا سیاه دارد و روی آن رگه های سفید وجود دارد که درخشش آن را بیشتر می کند. سنگ لاشتر یک سنگ ایرانی است که به تمام دنیا صادر می شود. همچنین این سنگ را می توان یکی از پرمصرف ترین سنگ ها دانست.

انواع سنگ مرمریت

سنگ مرمریت دهبید

سنگ دهبید یکی از پرمصرف ترین سنگ های ساختمانی است که ظاهری بسیار لوکس به ساختمان شما می دهد. این سنگ معمولا زمینه روشن کرم رنگ دارد. اما بعضی از سورت های آن رنگ تیره دارند که نمای بسیار زیبایی ایجاد می کند. این سنگ ویژگی های فیزیکی بسیار خوب و ساب پذیری بالایی دارد.

سنگ مرمریت آباده

یکی از سنگ های مرمریتی که به علت رنگ روشنی که دارد و همچنین قیمت مناسبی که نسبت به مشابهان خود دارد مورد توجه است سنگ آباده است. سنگ آباده در رنگ های کرم صورتی ، سفید و کرم موجود است که نظر معماران را به خود جلب می کند.

انواع سنگ مرمریت

سنگ مرمریت هرسین

یکی دیگر از انواع سنگ مرمریت سنگ هرسین است که یک سنگ روشن با زمینه کرم مایل به خاکستری بسیار زیباست. این سنگ ساب پذیری بسیار بالایی دارد و به علت یکنواخت بودنش مورد توجه است. سنگ هرسین از منابع سنگ مرمریت استان کرمانشاه است که از دو سینه کار متفاوت استخراج می شود. نام این سینه کار ها سنگ شهاب سنگ و سنگ سردار است.

سنگ مرمریت گوهره خرم آباد

یکی از سنگ های مرغوبی که در ساخت ساختمان به کار گرفته می شود مرمریت گوهره خرم آباد است. این سنگ در طیف رنگی کرم روشن و تیره و بژ است که با خطوط طلایی و مشکی که در آن وجود دارد نمای زیبایی به ساختمان می دهد. این سنگ ظاهر لوکسی به ساختمان شما می دهد که با سنگ های مرمریت گران مشابه است.

انواع سنگ مرمریت

سنگ مرمریت خوی

از دیگر انواع سنگ مرمریت ، سنگی است که از معادن شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی استخراج می شود. در این محل معادن سنگ مرمریت بسیاری وجود دارد. با وجود فاصله کمی که این معادن دارند ، در هر کدام از این معادن سنگ منحصر به خود استخراج می شود.

سنگ مرمریت جوشقان شهیادی

سنگ سفید بسیار زییایی که در آن خال های نوک مدادی وجود دارد. در بعضی از سورت های آن همچنین طرح های صورتی رنگی که به گل کالباسی مشهور است وجود دارد. سنگ مرمریت جوشقان شهیادی یکی از قدیمی ترین سنگ های مرمریت ایران است. جالب است بدانید برای ساخت برج آزادی از این سنگ استفاده شده است. به همین علت هم نام آن شهیادی شده است. از آنجایی که این سنگ آب و رطوبت را جذب می کند بهتر است در مناطق مرطوب مورد استفاده قرار نگیرد.

انواع سنگ مرمریت

سنگ مرمریت دهبید شایان

از دیگر انواع سنگ مرمریت که یکی از پرکاربرد ترین سنگ های ساختمانی است. معدن سنگ مربوط به این سنگ بالاترین میزان استخراج را معادن سنگی که در منطقه دهبید وجود دارند ، دارد. این سنگ نوعی سنگ لوکس محسوب می شود که رنگ روشن دارد و جلا پذیری آن بالاست.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سایر سنگ ها مثل سنگ تراورتن می توانید مقاله انواع سنگ تراورتن را مطالعه کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-56233174 تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید سنگ وزرا را در اینستاگرام دنبال کنید.

نظرات کاربران ( بدون نظر )