انواع سنگ ساختمانی و کاربرد آن

15 مهر 1399 20 0 دسته‌بندی نشده

انواع سنگ ساختمانی کاربرد های متفاوتی دارند. منظور از سنگ های ساختمانی، سنگی است که در ساختمان و بنا از آن استفاده میشود. کاربرد سنگ میتواند در قسمت های مختلف داخل و خارج ساختمان تحت عنوان فضای داخلی و بیرونی باشد.

انواع سنگ ساختمانی :

سنگ کوارتزیت

سنگ گرانیت

سنگ مرمریت

سنگ مرمر

سنگ تراورتن

سنگ آنتیک

ماسه سنگ

سنگ دیوریت

سنگ گابرو

سنگ گیوتین

سنگ ازاره

سنگ مالون یا بادبر

انواع سنگ های ساختمانی

سنگ گرانیت چه نوع سنگ ساختمانی است؟

گونه ای از سنگ آذرين درونی، سنگ خارا يا همان سنگ گرانيت (Granite) نام دارد كه دارای دانه های متوسط تا درشت می باشد، سنگ گرانيت از كوارتز و فلدسپات ، ميكا و پاره ای كانی های ديگر تشكيل شده است.

رنگ سنگ گرانيت به كانی و شيمی سنگ بستگی دارد و به رنگ های متغيری مانند صورتی، خاكستری، طوسی، سياه و … در طبيعت ديده ميشود.

سنگ کوارتزیت چه نوع سنگی است؟

سنگ کوارتزیت نوعی سنگ دگرگونی بسیار سخت می باشد که در اثر دگرگونی ماسه سنگ در اثر فشار و گرمای بسیار زیادی در لابه لای زمین به وجود آمده است. بیشتر سنگ کوارتزیت از ماده ای به نام کوارتز تشکیل می شود . این سنگ دارای اشکال متفاوتی بوده و از اندازه های مختلفی تشکیل شده است.

سنگ مرمریت چه نوع سنگی است؟

سنگ مرمریت (Marble Stone) یکی از زیباترین سنگ هایی است که توانسته نظر بسیاری را به خود جلب کند. این سنگ از دسته سنگ های آهکی دگرگون شده است و به دلیل خلل و فرج کمتری که نسبت به سنگ های تراورتن دارند مقاومت نسبی و وزن بیشتری دارند. همچنین نسبت به سنگ های گرانیتی مقاومت و وزن کمتری دارا هستند.

سنگ تراورتن چه نوع سنگی است؟

نوعی سنگ آهک متخلخل است که از دسته سنگ‌های تزیینی به شمار می رود.سنگ تراورتن در برابر تغیرات آب و هوایی و باران و برف مقاوم میباشد و از لحاظ رنگ بندی متنوع نیز هست ، سنگ های تراورتن در طبیعت به رنگ های سفید ، کرم، شکلاتی، قرمز، گردویی، زرد، لیمویی، سیلور و شکلاتی خود نمایی میکنند و برای استفاده از سنگ تراورتن هیچ محدوده فضایی تعریف نشده است

ماسه سنگ چه نوع سنگی است؟

ماسه سنگ حاصل ته نشینی ماسه ها در کف رودخانه یا جویبار می باشد. این سنگ جزو سنگ های رسوبی است و از پیوند دانه های سیلیسی حاصل می شود. ماده اولیه این سنگ ممکن است اکسید آهن و یا خاک رس و سیلیس باشد. سختی و دوام قطعات این سنگ به نوع چسب آن وابسته است.

سنگ مرمر چه نوع سنگی است؟

سنگ مرمر نوعی سنگ آهک است که به رنگ ‏های گوناگون یافت می‏ شود. مرمر سفید از زمان‏ های گذشته در ساختمان سازی کاربرد داشته است. مصری‏ها و یونانی‏ها از این سنگ برای ساختن معابد خود استفاده می‏کردند. این سنگ در برابر گرما، سرما و باران مقاوم است.

سنگ آنتیک چه نوع سنگی است؟

سنگی است که از کنار هم قرار گرفتن قطعات شکسته و خرده سنگ‌ ها کنار هم به وجود می ‌آید. این خرده سنگ‌ ها با چسب ‌هایی با پایه رزینی به هم متصل می‌شوند و حاصل این فرایند به وجود آمدن سنگی با زیبایی و خصوصیات ویژه به نام سنگ آنتیک است. این سنگ ها معمولا از سنگ‌ های طبیعی تراورتن و مالون تشکیل شده است که بدون تغییر در رنگ و با هنر دست و به صورت طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع سنگ ساختمانی

سنگ مالون یا بادبر چه نوع سنگی است؟

یکی از انواع سنگ ساختمانی مالون یا بادبر می باشد. از سنگ‌ هایی که در صنعت ساختمان سازی به کار میرود می توان به نام‌ های سنگ لاشه‌، سنگ قواره، سنگ بادبر و سنگ پلاک اشاره داشت. این گونه از سنگ ها، سنگی می باشند که در زمان استخراج از معدن‌، با کمک پتک‌، آن را به صورت تقریبی سعی می کنند مکعب مستطیل در بیاورند و بعد از آن در کارگاه، سطح نمای آن را حدودا به صورت مربع یا مستطیل شکل خواهند داد. اصطلاحا به گونه از سنگ ها مالون گفته می شود.

سنگ دیوریت چه نوع سنگی است؟

دیوریت یک سنگ آذرین نفوذی می باشدکه به طور عمده از فلدسپات پلاژیوکلاز (به طور معمول آندزین) ، بیوتیت ، هورنبلند و یا پیروکسن تشکیل شده است.سنگ دیوریت ، معمولاً به رنگ خاکستری تا خاکستری تیره است ، اما همچنین می تواند به رنگ مشکی یا مایل به آبی مایل به خاکستری باشد.

سنگ گیوتین چه نوع سنگی است؟

سنگ گیوتین یا همان قیچی جز سنگهای آنتیک و دکوراتیو می باشد که از قطعات پروفیل شکل سنگ ها تولید می شود. سنگ هایی که عمدتا برای سنگ گیوتین استفاده می شود از سنگ های مرمریت، ترااونیکس و سنگ های تراورتن است که در طرح ها و رنگ های مختلف تولید می شوند. این نوع سنگ از بخش های خرد شده و شکسته سنگ درکنار هم تشکیل شده است.

سنگ ازاره چه نوع سنگی است؟

سنگ ازاره که سنگ مثنی یا تیشه هم خوانده‌ می‌شود انواع مختلفی دارد. نوع انتخابی سنگ ازاره برای کاربرد در پای ساختمان‌ها بستگی به هدف شما هم دارد، به طوری که اگر در فضای داخلی ساختمان قصد استفاده از سنگ ازاره را دارید‌، می‌ توانید علاوه بر سنگ از ازاره ‌هایی از جنس چوب، آلومینیوم، فایبرگلاس و سفال هم استفاده کنید.

سنگ گابرو چه نوع سنگی است؟

سنگ ساختمانی گابرو از جمله سنگ های بسیار زیبایی است که در سنگ نما، کف، پل و تونل استفاده می شود. از گابرو به علت استحکام و مقاومت آن در برابر هوازدگی برای سنگ نما، کف، پل و تونل استفاده می‌کنند. رنگ گابرو خاکستری مایل به سبز، سبز و گاهی سیاه رنگ است.

انواع سنگ ساختمانی

نظرات کاربران ( بدون نظر )