از روش های برش سنگ ساختمانی بیشتر بدانید!

25 آذر 1399 946 0 بلاگ

روش های مختلفی برای برش سنگ ساختمانی وجود دارد که در این مقاله به بررسی این روش ها میپردازیم. از سنگ های کوپ و قواره در کارخانه های سنگبری برای بدست آوردن پلاک های مختلف استفاده می شود. در کارخانه ها برای همه مراحل سنگ بری از جمله برش ورقه ها به اشکال هندسی مختلف، ابعاد سفارش شده، برش قواره ها با ضخامت های متفاوت، ساب و صیقل سنگ های ساختمانی و… قسمت های مختلفی وجود دارد.

روش های برش سنگ

برش بلوک های سنگ :

در اولین مرحله بعد از استخراج سنگ از معدن به شکل قواره یا بلوک، به کارخانه های سنگبری انتقال داده می شوند. سنگ هایی که به صورت بلوک به معدن می آورند، شکل ظاهریشان به محل استخراج و نحوه استخراجشان بستگی دارد.

برای سنگ های کوپ بی قواره، معمولا از دستگاه های لام توسط اولین خط تولید دستگاهی یا از دیگر دستگاه خای برش مانند سیم الماسه و فولادی استفاده میکنند. دستگاه های تک لام دارای تیغ های فولادی با حدود 35 تا 37 دندانه الماسه می باشند. درواقع توسط این دستگاه ها سنگ های بی قواره را تبدیل به سنگ های قواره میکنند تا بتوانند به راحتی از اره ها برروی آنها استفاده کنند.

انواع روش های برش سنگ ساختمانی :

برش با اره :

یکی از رایج ترین روش های برش دادن سنگ های ساختمانی برش با اره می باشد. در کارخانه هایی که ظرفیت بالای برش سنگ دارند، از اره های سنگبری برای برش سنگ استفاده میکنند. در روش برش با اره بلوک های سنگی را توسط اره های الماسی که این اره ها تیغه های موازی دارند، برش می دهند.

برش سنگ توسط قله بر :

ابعاد و اندازه های مختلفی برای قله برها استفاده می شود. در دستگاه های برش قله از تیغه های دایره شکل یا دیسکی استفاده میکنند که قطر این تیغه های قله 15 سانتی متر تا 3 متر می باشد که روی این تیغه های دایره شکل، گمنت های الماسه را قرار می دهند. در این روش برای برش سنگ، از چند تیغه در یک یا چند مرحله استفاده می شود که سنگ بلوک را به شکل پلاک در می آورند.

اره نرم بر :

از مهم ترین کاربرد این اره میتوان به استفاده از آن برای برش سنگ های آهکی همچون تراورتن و مرمریت نام برد. یکی از مزایای استفاده از اره های نرم بر این است که شما براده ها و ضایعات کمتری در برش این سنگ ها را مشاهده میکنید که البته انتخاب اکثر سنگبری ها این اره است. به طور معمول این اره ها به ۳ دسته تقسیم می شوند که این تقسیم بندی ها به صورت زیر می باشد :

۱) در این بخش بلوک را بر روی واگن های ثابت قرار میدهند و واحد های تیغه گیر را پایین می آورند و به این روش برش را انجام میدهند.

۲) در روش دوم تیغه را به صورت ثابت میگذارند و سنگ را به صورت عمودی به سمت تیغه بالا میبرند.

۳) و در نهایت در مرحله اخر تیغه را همانند روش دوم ثابت نگه میدارند و سنگ به صورت افقی به سمت تیغه حرکت میکند.

اره نرم سخت بر :

این اره ها را به جای تیغه الماس استفاده میکنند و با استفاده از براده چدنی و یا فولادی آنها را برش می دهند. این اره ها میتوانند صد ها تیغه داشته باشند. بیشترین تعداد تیغه را در اره های مهم میتوان دید که حدود ۱۵۰ تیغه دارند و می توانند سنگ هایی را که ابعاد ۳.۵ در ۲ دارند را برش دهند. این اره ها بیشتر برای برش سنگ هایی مانند گرانیت استفاده می شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-56233174 تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید سنگ وزرا را در اینستاگرام دنبال کنید.

نظرات کاربران ( بدون نظر )